Spor

Sergen Yalçın: Oyunun tamamında rakibe cevap verebildik

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1'lik mağlubiyete rağmen Borussia Dortmund maçında oynanan futboldan memnun. İlerisi için umutlandıklarını söyleyen Yalçın, "Oyunun tamamında rakibe cevap verebildiğimizi düşünüyorum. Tabii oyunun farklı gelişimleri var. İlk golü biz atsaydık başka bir oyun olacaktı. Onlar atınca, onların istediği oyun oldu. 40-45 arasında takım olarak oyundan düştük. Taç atışından gol yedik ve tamamen konsantrasyonla ilgili bir durum" dedi.

Beşiktaş'ın UEFA Şampiyonlar Ligi macerası mağlubiyetle başladı. C Grubu'nda açılışı evinde Borussia Dortmund'la yapan Siyah-Beyazlılar, Alman devine 1-2 mağlup oldu. Teknik direktör Sergen Yalçın, iyi mücadele ettiklerini ve tempo olarak iyi olduklarını söyleyerek, "Bundan sonraki maçlara daha iyi gözle bakıyoruz" dedi.

Başarılı çalıştırıcı maçın basın toplantısında şunları söyledi: "Gerçekten iyi bir mücadele oldu. Seviye çok yüksek, oyunun temposu çok yüksekti. Bu seviyenin en üst takımlarından birisi. Ama oyunun tamamında rakibe cevap verebildiğimizi düşünüyorum. Tabii oyunun farklı gelişimleri var. İlk golü biz atsaydık başka bir oyun olacaktı. Onlar atınca, onların istediği oyun oldu. 40-45 arasında takım olarak oyundan düştük. Taç atışından gol yedik ve tamamen konsantrasyonla ilgili bir durum."

"2-0'DAN SONRA OYUNCULARI İNANDIRMAK KOLAY DEĞİL"

"Devreye 1-0’la girseydik başka bir durum olabilirdi. 2-0 olunca, böyle bir rakibe karşı oyuncu grubunu geri dönüşe inandırmak kolay değil. İkinci yarının ortalarında bulduğumuz pozisyonlar var. Atsaydık yine farklı bir durum olabilirdi. Rakibin de pozisyonları var ikinci yarıda. Ama 2-0 geriye düştükten sonra bu kadar baskı kurunca tabii ki pozisyon vereceksin. Ben oyun isteğini ve arzusunu beğendim oyuncu grubunun. Diğer takımlarla kafa kafaya mücadele edeceğimizi hissettik. İçeride kaybettik, kötü bir sonuç oldu ama buradan kazanımlarımız var."

"TAKIMIN OYUNUNDAN GAYET MEMNUNUM"

"Oyunu istediğimiz gibi oynadık. Bütün kurguyu istediğimiz gibi kurduk. Şanssız geçen pozisyonlar var. Yarım metre, 1 metre önümüze düşmeyen toplar oldu. Belki şansımız olsaydı biz de golü erKen bulabilirdik. Takımın oyunundan gayet memnunum. Çok üst düzey bir takımla oynadık. Bu ligin gediklisi ve en üst tempoda oynayan bir takım. Hafife almayalım bu rakibi. Oyunun kırılma anlarının olması bizi çok ümitlendirdi. Öne geçseydik, bizim istediğimiz oyun oynanacaktı. Onlar öne geçince beklediler. Çabuk çıkan bir takım. Geriye düşünce risk almanız gerekiyor. Böyle takımlara karşı 3’ü, 4’ü yememek biraz beklenmedik bir durum. Maçı kaybetmiş olabiliriz ama teknik ekip olarak memnunuz. Bu maçı kaybettik ama başka şeyler kazandık. Bundan sonraki skorlar bizim için daha iyi olacak diye düşünüyoruz."


KÜÇÜK AYRINTILAR CİDDİ SONUÇLAR

"Ama bu seviyedeki maçlarda küçük ayrıntılar ciddi sonuçlar doğurabiliyor. 45’te taçtan yediğimiz gol, tamamen takımın psikolojik olarak aşağı düşmesinin sebeplerinden birisi. Bu seviyede olmaması gereken bir şey. Bu bizim çözeceğimiz bir şey. Çevirebileceğimiz bir skor olursa, o zaman oyuncularımız maça çok daha fazla tutunabilirler. Devreye 1-0 girseydik, bunun yüzde 10, yüzde 20 daha yukarısında bir oyuncu grubu olabilirdi sahada. Dortmund karşısında 2-0 geride olunca, oyuncuları maçı çevirmeye inandırabilmek kolay değil. Skor olarak 2-1 kaybetmiş olabiliriz ama bakmamız gereken iyi yönler var. Pas yüzdemiz var, oyunu istediğimiz gibi yönlendirebilmemiz var, kenarları ve merkezi kullanabiliyoruz, o nedenle oyunun pozitif taraflarına bakmak istiyoruz. Bizim için artıların daha fazla olduğu bir maç diyebiliriz."


"BİZ BU SEVİYELERE ALIŞIK BİR ÜLKE DEĞİLİZ"

"Şampiyonlar Ligi'nde 1 milyar Euro’dan fazla bütçesi olan takımlar var. Oynadığınız takımların, oyuncuları bir kalitesi var ve ligin de bir seviyesi var. Biz bu seviyelere alışık bir ülke değiliz. Biz Beşiktaş’ı bu tempo ve seviyeye çıkarmak istiyoruz. Ligdeki temponun yetmediğini de gördük. Bu tempoyu ligde oynasak o zaman görün siz. Ama işte oyuncular zaman zaman milli takıma gidiyor, sakatlıklar oluyor."

"Şimdi 3 gün sonra bir maça çıkacağız, ardından bir daha maça çıkacağız. Bazı oyuncuları dinlendirmeniz gerekiyor. Bu bir konsol oyunu değil. Konsolda oynamak kolay. Ama burası çok farklı bir iş. Benim konuşmamla, sahadaki şeyler aynı olamayabiliyor. Ben ‘Böyle oynayacağız’ diyorum ama bir seyrediyorsunuz, hiç de öyle oynamıyoruz. Olabilir yani bu. Ben bu maçın pozitif taraflarına bakmak istiyorum."

"Ben çok iyi bir mücadele olduğunu ve izleyenlerin temposu yüksek, güzel bir oyun izlediklerini düşünüyorum. Buradan alacağımız dersleri alacağız, bundan sonraki maçlarda nasıl kazanacağımızı düşüneceğiz. Ben ve teknik ekip daha iyi gözle bakıyoruz bundan sonraki maçlara” diye konuştu. Son olarak A Milli Takım’ın başına geçtiği iddia edilen ve Beşiktaş forması altında birlikte forma giydiği Stefan Kuntz hakkındaki soruyu yanıtlayan Yalçın, “Anlaşma olmuşsa hayırlı olsun. Stefan Kuntz’a elimizden gelen yardımı yaparız. Biz bu ligdeki hocalar olarak, A Milli Takım’ın başındaki hocaya yardımcı olmak için çabalamalıyız."