Yaşam |

Seni okuttum dedi, sözleşme imzalattı... masraflar ödenmeyince dava açtı!

Tayvan'da yüksek mahkeme, bir dişçinin annesine, kendisini yetiştirdiği ve diş hekimliği fakültesine gönderdiği için bir milyon dolara yakın para ödemesine hükmetti.

Annesi, 1997'de o dönem 20 yaşındaki oğluyla, mezun olduktan sonra aylık gelirinin yüzde 60'ını annesine ödemesini öngören bir sözleşme imzalamıştı. Oğlu bu parayı birkaç yıl ödemeyince anne mahkemeye gitti.

ÇOCUK ANNEYE PARA ÖDEMEYİ REDDETTİ

Oğul, bir çocuk yetiştirmek para talep etmenin yanlış olduğunu savundu, ancak mahkeme kontratın geçerli olduğuna karar verdi. Diş hekimi oğul, yapmadığı ödemeleri annesine faiziyle birlikte ödemeye mahkum edildi.

ANNE, "BANA BAKMAYACAKLAR" DEDİ

Sadece soyadı Luo olarak açıklanan anne, eşiyle boşanmasının ardından iki oğlunu tek başına yetiştirdi. Luo, iki oğlunu da diş hekimliği fakültesine yollayabilmek için yüzbinlerce dolar harcadığını, ancak yaşlandığında kendisine bakmayacaklarından kaygı duyduğunu anlattı.

1.7 MİLYON DOLARLIK SÖZLEŞME İMZALADI

Bu nedenle de her iki oğluyla da mezun olduklarında okul ücretini geri ödemek için kazançlarından toplamı 1,7 milyon dolar ödemelerini şart koşan bir sözleşme imzaladı.

BÜYÜK ÇOCUK UZLAŞMAYA GİTTİ

Büyük oğul, annesiyle mahkeme dışında anlaşmaya varıp, daha az bir para ödeyerek uzlaşmaya gitti. Ancak adı Chu olarak açıklanan küçük oğlu, sözleşmeyi imzaladığında çok genç olduğunu ve geçersiz sayılması gerektiğini savundu.

ZORLAMA OLMADAN İMZA ATTIĞI İÇİN EVRAK GEÇERLİ

Chu ayrıca mezun olduktan sonra yıllarca annesinin diş hekimliği muayenehanesinde çalıştığını ve annesine ödemesi gerekenden daha çok para kazandırdığını iddia etti.

Bir Yüksek Mahkeme Sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada, yargıçların kontratın geçerli olduğunu düşündüklerinden ve Chu'nun bir yetişkin olarak herhangi bir zorlama olmadan imza attığı için bu kararı verdiklerini söyledi.

TAYVAN'DA ÇOCUKLAR AİLELERİNE BAKMAKLA YÜKÜMLÜ

Tayvan'daki medeni kanuna göre, yetişkin çocuklar yaşlı ebeveynlerine bakmakla yükümlü. Ancak başkent Taipei'deki Cindy Sui çoğu anne ve babanın yaşlılıklarında kendilerine bakmamaları halinde çocuklarına dava açmadıklarını söylüyor.