Gündem

Sedat Peker'in gözaltına alındığı iddia edilmişti: El Cezire o ifadeyi kaldırdı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in gözaltına alındığı ileri sürüldü. İddialara göre Peker ,BAE yetkilileri tarafından gözaltına alındı. El Cezire'nin haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri'nde polis güçleri tarafından gözaltına alınan Peker henüz bilinmeyen bir yere götürüldü. Sedat Peker 'in Türkiye’ye iade edilebileceği belirtilmişti. El Cezire yaptığı son açıklamada Pekerle ilgili ifadeyi kaldırarak düzeltme açıklaması yaptı.

Hakkında "Suç Örgütü Lideri" olmak suçundan yakalama kararı verilen Sedat Peker ile ilgili ortaya dikkat çeken bir idda atıldı. Peker'in Birleşik Arap Emirlikleri'nde gözaltına alındığı ve Türkiye'ye iade edilebileceği öğrenildi. Söz konusu haberle ilgili şu ana kadar resmi kaynaklardan açıklama gelmedi.

 EL CEZİRE O İFADEYİ KALDIRIP AÇIKLAMA YAPTI

Katar merkezli El Cezire, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri tarafından gözaltına alındığına ilişkin iddiayı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyareti sonrası hazırlanan analizden kaldırdı. Al Jazeera, "Bu cümle, Al Jazeera, bu iddiaları doğrulayamadığı için makaleden çıkarılmıştır" ifadelerini kullandı.

El Cezire, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Katar’a yaptığı ziyaretin değerlendirildiği analizden, organize suç örgütü lideri Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltına alındığı ilişkin iddiayı kaldırdı.

El Cezire, düzeltmeyi şöyle duyurdu:

"Bu makalenin bir önceki versiyonu Türk mafya lideri Sedat Peker'in BAE yetkilileri tarafından gözaltına alındığına ilişkin iddiaya yer veriyordu. Bu cümle Al Jazeera, bu iddiaları doğrulayamadığı için makaleden çıkarılmıştır”

El Cezire'deki analizin düzenlenmiş hâlinde şu ifadeler yer aldı:

"Abu Dhabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın geçen ay Ankara'da Erdoğan'la görüştüğünde milyarlarca dolarlık yatırım anlaşmalarının da aralarında bulunduğu birden fazla anlaşma imzalamalarıyla ufukta bir çözülme görüldü.

İki ülke arasında ilişkilerin ısındığına ilişkin başka işaretler de var. Suriye'deki terör gruplarını finanse etme suçlamasıyla 2018'den bu yana BAE'de tutuklu olan Türk iş adamı Mehmet Ali Öztürk, serbest bırakıldı ve Türkiye'ye döndü. Dubai'den paylaştığı, üst düzey Türk yetkililerle ilgili skandal suçlamaların yer aldığı sansasyonel videoları paylaşan mafya lideri Sedat Peker sessizliğe büründü ve Türkiye'ye iade edilebileceği belirtiliyor.