Gündem

Savunma Sanayi projeleri teşvikle şekillenecek...

Milli Muharip Uçak ön tasarımı, tekerlekli ve paletli zırhlı araç, lazer silahı, insansız kara aracı ve dizel motor projeleri, Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nden yararlanacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük teşvik paketi açıklandı. 23 projeye 135 milyar lira teşvik veriliyor. Projeler arasında Milli Muharip Uçak ön tasarımı da var, tekerlekli ve paletli zırhlı araç ile lazer silahı ve insansız kara aracı projeleri de.

Ekonomi Bakanlığı'nın hazırladığı Proje Bazlı Teşvik Sistemi'yle, savunma sanayisiyle ilgili 5 projeye teşvik verilecek.

tesvik1

BMC'DEN 429 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Zırhlı kara aracı üreticilerinden BMC, tekerlekli muhtelif zırhlı araç üretiminde 429 milyon liralık yatırım yapacak.

BMC'nin Kirpi, Amazon ve Vuran gibi zırhlı araçları halen Türkiye'de ve çeşitli ülkelerde güvenlik güçleri tarafından kullanılıyor.

tesvik2

BMC ayrıca paletli zırhlı araç, lazer silahı, insansız zırhlı araç gibi savunma sanayisi ürünleri için yatırım gerçekleştirecek. Yatırımlara 456 milyon liralık kaynak ayrılacak.

DİZEL MOTORA 507 MİLYON LİRA TEŞVİK

Dizel motor üretme konusunda da iddialı olan BMC, çeşitli güçlerde dizel motor üretimine yönelik 507 milyon liralık yatırımda bulunacak.

Yeni nesil hafif zırhlı araçların paletli konfigürasyonunun güç grubu ihtiyacının karşılanmasına yönelik projeyi alan BMC, Altay tankında kullanılacak güç grubunun geliştirilmesine de talip olmuştu.

tesvik3

5 BİN BEYGİRE KADAR MOTOR YÜZDE 100 YERLİ OLACAK

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, motor geliştirme çalışmalarıyla ilgili şunları söylemişti:

"Türkiye, 3 yıl içinde 5 bin beygire kadar motorunu yüzde 100 yapacak. Bunun için yola çıkıldı, güçler birleştirildi. İnşallah 3 yıl sonra size bu büyük müjdeyi vereceğiz."

tesvik4

6 BİN 900 KİŞİYE İSTİHDAM

BMC söz konusu 3 yatırım için toplam 1 milyar 392 milyon liralık kaynak kullanacak. Bu yatırımların bin 725 kişiye doğrudan, 6 bin 900 kişiye dolaylı istihdam yaratması öngörülüyor.

Most Makine, savunma sanayisine yönelik olarak çelikten mamul ürünler üretmek için 1 milyar 532 milyon liralık yatırım yapacak. Bu yatırımın 800 kişiye doğrudan, 3 bin 200 kişiye dolaylı istihdam yaratması planlanıyor.

tesvik5

MİLİ SAVAŞ UÇAĞI DA TEŞVİK İÇİNDE

Türk sanayisinin yüksek teknoloji merkezlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), Milli Muharip Uçak ön tasarımı için 4 milyar 817 milyon liralık yatırım yapacak.

Türkiye'yi savunma ve yüksek teknolojide sınıf atlatacak projeyle 3 bin 200 kişinin doğrudan, 11 bin 200 kişinin dolaylı istihdamı öngörülüyor.

tesvik6

YENİ NESİL UÇAKLAR GELİYOR

TAI ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen projeyle Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

tesvik7

TÜRKİYE DİĞER ÜLKELERE FARK ATACAK

Projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye, 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini alacak.

tesvik8

SAVUNMA SANAYİSİNE 7 MİLYAR LİRALIK TEŞVİK

Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile desteklenecek savunma sanayisine yönelik projelerin toplam yatırım tutarı 7 milyar 741 milyon lirayı buluyor. Projelerle 5 bin 725 kişiye doğrudan, 21 bin 300 kişiye dolaylı istihdam yaratılması öngörülüyor.