SAT sınavı nedir? Ne işe yarar? SAT sınav ücreti ne kadar?

Amerika'daki üniversitelere lisans eğitimi almak için hem Amerikan vatandaşlarının hem de uluslararası öğrencilerin girdiği SAT (Scholastic Apitude Test) sınavına dair detaylar araştırılıyor. Peki, SAT sınavı nedir? SAT sınav ücreti ne kadar? Detaylar haberimizde...

SAT,  (Scholastic Aptitude Test) Amerika’daki üniversitelere girişte hem Amerikan vatandaşlarının hem de uluslararası öğrencilerin üniversitelere yerleşimini sağlayan bir sınavdır. Gelecek planları içinde olan öğrenciler, son zamanlarda uluslararası bir geçerliliği olan SAT sınavına yoğun ilgi gösteriyorlar. İşte, öğrencilerin İngilizce okuma ve yazma, matematik ve kompozisyon yeteneklerinin değerlendirildiği SAT Sınavı ile ilgili detaylar... 

SAT sınavı nedir? Ne işe yarar? SAT sınav ücreti ne kadar?

SAT (SCHOLASTIC APITUDE TEST) NEDİR?

SAT sınavında öğrencilerin İngilizce okuma ve yazma, matematik ve kompozisyon gibi alanlarda yetenekleri değerlendirildiği, öğrencilerin üniversitelere yerleşimini sağlayan bir sınavdır.

Scholastic Aptitude Test olarak adlandırılan SAT sınavı, ABD ve Avrupa ülkelerinde Üniversite okuyabilmeniz adına başarı göstermeniz gereken akademik bir sınavdır. SAT sınavı Amerika'da yılda 7 kez, Türkiye'de ise yılda 6 kez 2 aylık periyotlar ile yapılır.

Öğrencilerin İngilizce okuma ve yazma, matematik ve kompozisyon yeteneklerinin değerlendirildiği SAT sınav formatında eski dönemlere göre birtakım değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişiklikler sınava girecek öğrenciler tarafından merak konusudur.

Bütün sınavlarda bulunacak olan okuma paragrafları ya diğer ülkelerin var olmalarını gösteren bulunmuş belgelerle ya da büyük global dünya konuşmalarını özgürlük, adalet, eşitlik ve insanlık itibarı içeren yazılarla destekleyecektir. Ayrıca okuma ve yazma kısımları geniş yelpazede sunulan farklı kaynaklarla daha belirgin şekilde anlatılacaktır. (Fen, Sosyal Çalışmalar vb.)

Matematik kısmı temel hatlarıyla üç ana başlığa ayrılıyor:

1. Birinci Derece Sorular

2. Karışık Denklemler ve Fonksiyonlar

3. Oran, orantı, yüzdeler, orantılı muhakeme

Ayrıca önceden olan SAT sınavındaki açık uçlu hızlı cevaplar yerine, bütün sınava giren öğrenciler analiz yapmadan önce bir pasaj okuyarak kompozisyon formatında seçmeli kompozisyonlarını yazacaklardır.

SAT SINAVINA NASIL BAŞVURULUR, BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Bir akedemik yıl boyunca (Ekim-Haziran) arasında 6 kere yapılmakta olan sınava öğrenciler birden fazla girebilirler.

SAT sınav başvuruları online olarak http://sat.collegeboard.org/home sitesinden yapılmaktadır. Online olarak başvuru yapacak adayların, öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Ardından, teste girecekleri şehre göre bir sınav merkezi ve tarih seçerek başvurularını yapabilirler.

Sınav ücreti 95 $ dır.

SAT sınavı nedir? Ne işe yarar? SAT sınav ücreti ne kadar? ile ilgili etiketler Sınav Amerika sat