Spor

UEFA Şampiyonlar Ligi finali Porto'da oynanacak

UEFA, Şampiyonlar Ligi finali için son kararını verdi... İngiltere'nin Türkiye'yi çok yüksek riskli ülke kategorisinde görmesi nedeniyle başlayan tartışma UEFA'yı ikiye bölmüştü, konuyu görüşen UEFA, Devler Ligi finalinin Portekiz'de oynanmasına karar verdi.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

İngiltere'nin SKY Sports kanalı, UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul'dan alınıp Porto'ya verildiğini duyurdu. SKY'a göre, "2021 Şampiyonlar Ligi Türkiye'den alınarak Portekiz'e verildi. Final 29 Mayıs'ta Dragao'da oynanacak. UEFA, resmi açıklamayı 24 saat içerisinde yapacak."

İngiltere hükümetinin koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye'yi yüksek riskli ülkeler arasına alması ve 10 günlük karantina işlemi uygulanacağını açıklamasının ardından, finale kalan Manchester City ile Chelsea başvuru yaparak maçın İngiltere'de oynanmasını talep etti.

Bunun üzerine harekete geçen UEFA, insan sağlığını ön planda tutarak Türkiye'ye konuyu iletti. 29 Mayıs'ta Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanması planlanan Manchester City-Chelsea maçının Londra Wembley'e taşınması gündemde olup, geçen sene de pandemi yüzünden İstanbul'da yapılamayıp Portekiz'e taşınan finalin yine Porto'nun Dragao Stadı'nda oynanacağı öğrenildi.

Mail on Sunday, finalin İstanbul'da oynanması, Wembley'de oynanması ya da Lizbon gibi başka bir Avrupa şehrinde oynanması olasıklarına dair yazmıştı..

TFF Başkanı Nihat Özdemir, 3 gün önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kuzu kuzu gelip oynayacaklar. Her şeyimizle finale hazırız. Bütün tedbirler alınmış. UEFA ile görüşmelerimiz devam ediyor. Hiçbir şekilde başka yere alınması söz konusu olamaz. Bu maç inşallah 29 Mayıs'ta İstanbul'da oynanacak. Sağlık, güvenlik, ulaşım her türlü tedbirler alınmış, planlanmış durumda" ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere'nin risk gruplarına göre ayırdığı ülkeler... Türkiye "Kırmızı" kategoride...