Sami Kohen kimdir? Kaç yaşında, neden öldü?

Türk basınının duayen isimlerinden Sami Kohen'in 93 yaşında hayatını kaybettiği öğrenildi. Yapılan haberlerin ardından, Kohen'in hayatı, kariyeri ve ölüm sebebi büyük bir merakla araştırılmaya başlandı. Peki, Sami Kohen kimdir? Neden öldü? Ayrıntılar haberimizde...

Milliyet Gazetesi Yazarı Sami Kohen, tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayata veda etti. Abdi İpekçi’nin davetiyle Milliyet’te 1954’ten beri diplomasi ve dış politika konularında Haber ve yazılara imza atan Kohen, Türk basınını ilk kez dış haberler sayfasıyla tanıştırmıştı. Kohen'in yaşamı ve ölüm sebebi büyük bir merakla araştırılıyor. Peki, Sami Kohen kimdir? Neden öldü? Detaylar haberimizde...

Sami Kohen kimdir? Kaç yaşında, neden öldü?

Acı haberi Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, Twitter hesabından paylaştığı mesajla duyurdu.

"ÇOK ÖNEMLİ ANALİZLER, FAYDALI KİTAPLAR, HATIRALAR BIRAKTI"

Çelik şu mesajı yayınladı:

"Değerli büyüğümüz Sami Kohen'in ailesine, yakınlarına, Milliyet Gazetesi'ne başsağlığı dilerim. Çok önemli analizler, faydalı kitaplar ve çok güzel hatıralar bıraktı. Dostluğunu asla unutmayacağım ve kendisini daima sevgi ve saygıyla hatırlayacağım."

"BÖBREK YETMEZLİĞİ SEBEBİYLE YOĞUN BAKIMA KALDIRILMIŞTI"

Dış siyaset konusundaki köşe yazılarıyla tanınan Sami Kohen, geçtiğimiz günlerde böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Sami Kohen 1954 yılında çalışmaya başladığı Milliyet'teki görevine aralıksız şekilde devam ediyordu.

SAMİ KOHEN HAKKINDA

İlk günden bu yana Milliyet’in serüvenine ortak olan ve Türkiye’de dış haberciliğe damgasını vuran Sami Kohen 1928 yılında İstanbul'da doğdu. Gazeteci Albert Kohen'in oğlu olan Sami Kohen 1939-1949 yılları arasında Ladino ve Fransızca dillerinde çıkarttığı "La Boz de Türkiye" (Türkiye'nin Sesi) gazetesini babasının vefatından sonra Türkçe olarak önce "Türkiye'nin Sesi" ve sonra "Haftanın Sesi" adları altında yayınladı. Tan, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gazetelerinde çalıştı. 1954 yılında Milliyet gazetesine katıldı.

Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazarlığının yanı sıra ABD'de yayınlanan "Christian Science Monitor" ve New York Times gazetelerinde de makaleler yazdı. 1954 yılından bu yana aralıksız olarak Milliyet Gazetesinde yazarlık yapan Kohen, gazetecilik anılarını 2007 yılında Özer Yelçe tarafından Sami Kohen Dünyanın Yazısı adı altında bir kitap olarak yayınladı.

Sami Kohen kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? ile ilgili etiketler ölüm sami kohen