Ekonomi

Son dakika... Salgında milyonlarca kişinin işsiz kaldığı ABD'de milyarderlerin servetleri 282 milyar arttı

Koronavirüs (Kovid-19) salgınında en büyük hasar alan ülkerin başında olan ABD'de 22 milyondan fazla kişi işini kaybederek işsizlik fonuna başvurdu. Ülkede bazı milyarderler, servetlerini milyarlarca dolar artırırken, en kazançlı çıkan iş adamı Amazon'un kurucusu Jeff Bezos oldu.

ABD koronavirüs salgını dönemi boyunca bazı iş insanları servetlerini 282 milyar dolar artırdı, şirketlerinin toplam değeri 3.2 trilyon dolara ulaştı.

Euronews'teki habere göre; Milyarder iş insanları bu dönem boyunca servetlerini ortalama yüzde 10 oranında artırırken, ülkede 22 milyondan fazla kişi işini kaybederek işsizlik fonuna başvurdu.

BU DURUMDAN EN ÇOK KAR EDEN KİŞİ AMAZON.COM'UN KURUCUSU BEZOS OLDU

Bu durumdan en çok kar eden kişi dünyanın en zengin kişisi olan Amazon.com'un kurucusu ve tepe yöneticisi (CEO) Jeff Bezos oldu.

Mevzuat Çalışmaları Ensttitüsü'nün (IPS) araştırmasına göre, Bezos'un serveti Covid-19 salgının ilk döneminde düşerken, internet üzerinden yapılan alışveriş oranlarının artmasıyla daha sonraki süreçte 25 milyar dolar artış gösterdi. Bu dönemde Bezos'un sahip olduğu yüzde 15.1'lik Amazon hisseleri yüzde 31 oranında değer kazandı.

Bunun yanında elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın serveti yüzde 10 artarken, Musk'ın sahip olduğu yüzde 18.5'lik Tesla hisseleri de 2020 başından beri yüzde 73 oranında rekor bir yükseliş gösterdi.

ZOOM'UN SAHİBİ ERIC YUAN EN KARLI İSİMLERDEN OLDU

IPS verilerine göre koronavirüs krizinden en karlı çıkan isimlerden biri de, konferans sistemiyle görüntülü konuşma imkanı sunan Zoom bilgisayar ve akıllı telefon uygulamasının sahibi Eric Yuan oldu. Yuan'ın serveti 1 milyar dolar artarak 2.58 milyar dolara ulaştı.

IPS'ye göre koronavirüs salgını döneminde ABD'nin en zengin 34 milyarderinin serveti artış gösterirken, aynı raporda söz konusu kişilerin son 10 yıldaki servetleri ise yüzde 80.6 oranında yükseldi.

ABD'DE KORONAVİRÜSTE SON DURUM

Koronavirüs nedeniyle ABD’de hayatını kaybeden kişilerin sayısı son 24 saatte 2 bin 562 artarak 50 bin 243’e yükseldi. Son 24 saatte ülke genelinde virüs tespit edilen kişilerin sayısı ise 37 bin 617 artarak 886 bin 709’a ulaştı.

 

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.