Dünya

Salgın kabusuna şimdi de 'Maymun çiçeği' eklendi! 200'den fazla kişi gözlem altında

Koronavirüs salgını ile mücadele tüm dünyada sürerken yeni bir salgın kabusu ABD'de görüldü. Haziran ayında İngiltere'de görülen ve insanlara nadiren bulaşan maymun Çiçeği virüsü Nijerya'dan dönen bir kişide görüldü. CDC'den yapılan açıklamaya göre 27 eyaletten 200'den fazla kişi gözlem altına alındı. Söz konusu virüsün belirtileri arasında teş, titreme, yoğun baş ağrısı, lenf bezlerinin şişmesi, sırt ağrısı, kas ağrısı, şiddetli halsizlik, ciltte irin dolu kabarcıkların çıkması bulunuyor.

Maymun çiçeği virüsünün insana bulaştığı nadir vakalardan birinin Nijerya'dan dönen bir Teksaslı'da görülmesinin ardından, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), olası virüse maruz kalma şüphesiyle 27 eyalette 200'den fazla kişiyi gözlem altına aldığını duyurdu.

Dailymail'de yer alan haber göre; koronavirüs pandemisine teslim olan insanlığın pek duyulmamış virüslerle ilgili endişe verici haber almadığı gün geçmiyor. Bu kez de ayın başında Nijerya'dan ABD'nin Teksas eyaletine dönen bir erkeğin orada maymun çiçeği virüsü kaptığının anlaşılmasının ardından, bu ilk vakayla temaslı 27 eyalette 200'den fazla kişi CDC tarafından müşahede altına alındı. Şimdilik ABD'de bundan başka bir maymun çiçeği virüsü saptanmadığı açıklandı.

Solunum yolu damlacıkları ve beden sıvılarıyla nadiren bulaşan maymun çiçeği virüsüne yakalanan hastayla temaslı kişilerin müşahede altına alınmasında birlikte çalışan federal, eyalet, yerel düzeyde sağlık yetkilileri, bu kişileri 30 Temmuz'a dek takip edecek.

CDC açıklamasına göre Nijerya'nın Lagos kentinden ABD'ye dönen hastaya, 8-9 Temmuz'da Atlanta'da konaklayıp ardından Dallas'a geçtikten bir hafta sonra teşhis konuldu.

CDC açıklamasına göre Nijerya'nın Lagos kentinden ABD'ye dönen hastaya, 8-9 Temmuz'da Atlanta'da konaklayıp ardından Dallas'a geçtikten bir hafta sonra teşhis konuldu.

Ateş, titreme, yoğun baş ağrısı, lenf bezlerinin şişmesi, sırt ağrısı, kas ağrısı, şiddetli halsizlik, ciltte irin dolu kabarcıkların çıkması gibi belirtileri olan maymun çiçeği virüsünün kuluçka dönemi 3-17 gün arasında değişiyor.

Yeni Ortaya Çıkan Zoonotik ve Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Merkezi'nin epidemiyoloji uzmanı Andrea McCollum, çok sayıda kişinin müşahede altına alındığını belirterek, "İnsanları kesinlikle yakından izlemek istediğimiz bir zaman dilimindeyiz" dedi.

McCollum, hastanın ABD içindeki seyahatinde yakınında oturanlar için risk bulunmadığını, zira virüsün solunum yoluyla bulaşması için 3 saat ya da daha uzun süre maruz kalmak gerektiğini söyledi.

Hayvandan insana ve insandan insana geçen hastalıklardan olan maymun çiçeği virüsü, Batı Afrika dışında nadiren görülürken, ABD'de en son 2003'te bulaş vakalarına neden olmuştu. O dönemde enfekte egzotik hayvanların nakliyle bağlantılı olarak 47 teyitli vaka kayıtlara geçmişti.

Bu yılın haziran ayında Britanya'da Nijerya seyahatiyle bağlantılı üç teyitli maymun çiçeği vakası açıklanmıştı. Maymunlarda çıkan bir salgın nedeniyle ilk kez 1958'de keşfedilen bu virüsün Afrika'daki öldürücülük oranı yüzde 10.

Günün Videosu
Türkiye'de 4 gündür farklı noktalarda etkili olan orman yangınlarına ekip göndererek destek olan Azerbaycan'da tüyleri diken diken eden bir olay daha yaşandı. Yangınlarla ilgili haberi ekran başındakilere aktaran Azeri spiker, "Ruhumuzun ne kadar yandığını hissediyorum. İnsanları insanlarımız, dağları dağlarımız, ağaçları ağaçlarımız, denizleri denizlerimizdir. Ve yine diyorum, Türkiye bizim evimizdir" ifadelerini kullandı. Azeri spikerin bu anlamlı sözleri sosyal medyada gündem oldu.