Koronavirüs

Sahte PCR testiyle Türkiye'ye girmeye çalışanlar için bakanlık harekete geçti: Yeniden test yapılacak!

Türkiye'ye sahte PCR testi ile girmeye çalışan yolcular için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Koronavirüs önlemleri kapsamında yurt dışından Türkiye'ye gelen ve PCR testi bulunan yolcular, havalimanlarında örnekleme (sampling) temelinde yeniden teste tabi tutulabilecek.

Türkiye'ye sahte PCR testiyle girmek isteyen yolcular için Sağlık Bakanlığı önemli adımlar attı.

YENİDEN TESTE TABİ TUTULACAK

Sputnik'te yer alan habere göre; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), koronavirüs önlemleri kapsamında ülkelere giriş tablosunu güncelledi. Yapılan değişiklikle birlikte yurt dışından Türkiye'ye yapılan uçuşlarla gelen belirli sayıda yolcular yeniden teste tabi tutulacak.

AŞI OLANDAN PCR TESTİ İSTENMEYECEK

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Türkiye'ye girişler, en az 14 gün önce aşı yaptırdığına veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke tarafından düzenlenen belgeyi gösterenlerden ayrıca PCR testi raporu talep edilmeyeceği ve bu kişiler için karantina uygulanmayacağını hatırlatıldı.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.