Dünya |

İki ülkede daha çıktı: Tüketiciler kolayca kandırılıyor

Avrupa Dolandırıcılıkla Mücadele Ofisi'nin piyasada 1,1 milyon doz sahte korona aşısının bulununu açıklaması sonrası Kuzey Amerika'dan da korkutan bir gerçek ortaya çıktı. Meksika ve Polonya'da sahte BionTech aşıları bulunduğu öğrenilirken, Meksika'da sahte aşıların pazarlandığı internet siteleri kapatıldı.

Koronavirüs aşısına erişim sorunu tüm dünyada devam ederken ortaya çıkan bir gelişme panik yarattı. Meksika ve Polonya'da BionTech aşısının sahteleri ele geçirildi. Öte yandan ABD ve Meksika'da sahte aşı pazarlayan onlarca internet sitesi kapatıldı.

Wall Street Journal’da yer alan haberde, Meksika’da ele geçirilen aşı şişelerinde sahte etiketlere rastlanırken, Polonya’daki sahte Kovid-19 aşılarının içeriğinde de kırışıklık giderici maddelerin olduğu kaydedildi.

Haberde, Meksika’da bir klinikte dozu 1000 dolardan yaklaşık 80 kişiye sahte aşı yapıldığı, içinde sadece arıtılmış su bulunan aşı şişelerinin piknik soğutucusunda saklanırken ele geçirildiği bildirildi.

Pfizer Güvenlik Başkanı Lev Kubiak, bütün dünyanın Kovid-19 aşısına ihtiyacı olduğu ve çok sınırlı tedarikin bulunduğu bir ortamda suçlular için mükemmel bir fırsat doğduğu değerlendirmesinde bulundu.

"TÜKETİCİLER KOLAYCA KANDIRILIYOR"

Kubiak, piyasaya sahte aşı sürümünün daha da kötüye gidebileceği uyarısında bulunarak "Şu anda tüketiciler aşı temini için çaresizler ve bu nedenle kolayca kandırılıyorlar." dedi.

ABD de dahil Meksika ve diğer bazı ülkelerde, sahte aşı pazarlaması yapan onlarca internet sitesinin de kapatıldığı kaydedildi.

Haberde, Interpol kayıtlarına göre, geçen ay Çin ve Güney Afrika’da binlerce doz sahte Kovid-19 aşısının ele geçirildiği ve onlarca kişinin gözaltına alındığı bilgisi de paylaşıldı.

Yetkililer, sahte ilaç üretiminin son 10 yılda çok kazançlı bir sektör haline geldiğine işaret ederek Pricewaterhouse Coopers kayıtlarına göre, sahte reçeteli ilaç pazarının yıllık değeri 200 milyar dolardan fazla.