Koronavirüs

Sağlık Bakanı Koca'dan Omicron varyantı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Omicron varyantı Türkiye’de yok. Bizde ağırlıklı olarak delta var.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti MYK toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

YENİ VARYANT HAKKINDA UĞUR ŞAHİN İLE GÖRÜŞTÜ

BioNTech aşısının yeni varyantlarda etkili olup olmadığı yönünde aşının mucitlerinden Uğur Şahin ile bir görüşme yaptığını belirten Koca, "Bununla ilgili dün de Uğur Hoca ile görüştüm bir iki hafta içinde mRNA aşısına ne kadar etki edeceğini söyleyecekler. Yeni aşıya ihtiyaç var mı yok mu açıklayacaklar. Yeni bir içerik. Bu varyanta özerk bir şey gerekiyor mu gerekmiyor mu söyleyecekler" açıklamasında bulundu.

TURKOVAC ÜRETİMİ

TURKOVAC'a acil kullanım onayının yıl bitmeden çıkacağını tahmin ettiğini belirten Bakan Koca, "Aralık ortasında bekliyoruz. 2 küçük ölçekli üretim tamamlandı. Büyük ölçekli 250 bin dozluk büyüklüğünde olan bir ölçek. Onun da bugün dolumu bitmiş oldu. 2 haftalık süresini bekliyoruz" diye konuştu. TURKOVAC'ın tek doz şeklinde paketleneceğini belirten Koca, her yerde ulaşılabilir olacağını anlattı.

KAPATMA OLACAK MI?

İlave tedbir önermediklerini kaydeden Koca, "Bu dönemde varyant olmasına rağmen bir kapatma durumunu düşünmüyoruz. Daha önce önerdiğimiz kişisel tedbirler; maske, mesafe gibi artı kapalı ortamlarda uzun süre bulunmama, havalandırılan ortamlarda daha çok bulunabilir olma. Israrla aşı, aşı, aşı. Çünkü aşının etkili olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE OMICRON VAKASI VAR MI?

Yeni varyantın Türkiye’de görülmediği için belirtileri hakkında bir şey söylemenin zor olduğunu belirten Koca, "Bulaşıcılığın yüksek olduğu, virülansıyla ilgili daha net bir şey olmadığı, muhtemelen belki virülansı düşük bile olabilir. 1-2 hafta içinde belli olabilir" diye konuştu.

Bakan Koca, Omicron varyantının, Delta'dan daha bulaşıcı olabildiğini söyledi. Uçuş kararlarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyleyen Koca, uçuş yasaklarının devam edeceğini söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINI SEVİNDİRECEK HABER

Bakan Koca, sağlık çalışanları ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Yoğun görüşmelerimiz var. Birkaç gün içinde önemli, hepimizi sevindirecek gelişmeler olacak" dedi.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.