Koronavirüs |

Sağlık Bakanı Koca'dan "Koronavirüs ilaçları etkisiz çıktı" iddialarına yanıt: Etkili olduğunu gösteren epey çalışma vardı!

Bilim Kurulu Üyesi Serap Şimşek Yavuz'un korona tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının etkisiz olduğunu iddia etmesinin ardından Sağlık Bakanı Koca'dan ilk açıklama geldi Bakan Koca, "Favipiravir'in etkili olduğunu gösteren epey çalışma vardı." dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Serap Şimşek Yavuz, sosyal medya hesabı üzerinden koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının etkisiz olduğunu iddia etti. 

Yavuz'un iddiaları sonrası çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepkisini dile getirdi.

"FAVIPIRAVIR'İN ETKİLİ OLDUĞUNU GÖSTEREN EPEY ÇALIŞMA VARDI"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Koronavirüs tedavisinde kullanılan 'Favipiravir' ilacının etkinliğine ilişkin yapılan haberler in anımsatılması ve dağıtımına devam edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine Koca,

"Pandemide birçok ilaç kullanıldı. Bu ilaçların etkinliği de süreç içinde belli olmuş oldu. Favipiravir'in etkisinin olduğunu gösteren epey çalışma vardı, bu çalışma da erken dönemde hafif ve orta şiddetli vakalar için etkisinin olduğun biliyoruz. Bilim Kurulu vatandaşın erken dönemde uygun olabilecek ilaca erişimini sağlamak üzere tavsiyelerde bulundu. O dönemde Favipiravir'in Türkiye'de üretimini yaptık. Şimdi ise 2 ilaç üzerinde yoğunlaşıldı. Molnupiravir'le ilgili izin alındı, bazı ülkelerde siparişini vermiş oldular. Bir de Pfizer ilacı var. Onlar ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Türkiye olarak vatandaşımızı erken dönemde bu ilaçlarla tanışma noktasında kararlıyız" dedi.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.