Biyografi |

Sabire Aydemir Kimdir? Sabire Aydemir Mesleği Nedir? İşte Sabire Aydemir Biyografisi

Sabire Aydemir bundan 112 yıl önce doğdu. Türkiye'nin ilk kadın veteriner hekimi olan Sabire Aydemir Google tarafından Doodle yapıldı. Yaş gününde unutulmayan Sabire Aydemir kimdir, mesleği ne? İşte Sabire Aydemir biyografisi...

Veteriner hekim olan Sabire Aydemir bundan 112 yıl önce Kastamonu'da doğdu. Tıp fakültesi hayalini kuran Aydemir, o sene veteriner fakültesine kız öğrencilerin alınacağını duymasıyla kariyeri bir anda değişti. Google tarafından da unutulmayan Sabire Aydemir 112. yaş gününde doodle oldu. İşte Sabire Aydemir Biyografisi...

Sabire Aydemir Kimdir?

Kastamonu doğumlu olan Sabire Aydemir 112 yıl önce dünyaya geldi. Erenköy Kız Lisesi'nde okudu. Sonrasında veterinerlik fakültesini bitirdi.

Hayvanlara olan özel sevgisi nedeniyel veteriner hekim olmaya karar verdi Sabire Aydemir. 1937 yılında Ankara Üniversitesi'nden veteriner hekim ünvanını aldı. İşte o gün Türkiye'nin ilk kadın veteriner hekimi belirlenmiş oldu.

Bakteriyolog Veteriner hekim olarak İstanbul Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü; Ankara Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nde çalıştı. Gönüllü olarak Anadolu'ya tayinini istedikten sonra görev yaptığı Samsun Atakum'da bulunan Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünden Bakteriyoloji Mütehassısı Kuduz Laboratuvarı şefi olarak emekli oldu.

2 çocuk annesi Sabire Aydemir 4 Temmuz 1991'de hayatını kaybetti.