Ekonomi

Sabancı'dan uzay ve havacılıkta büyük atak!

Kordsa, ABD`de iki önemli şirketi satın aldı. Böylece Sabancı Grubu bünyesindeki şirket, başta Boeing ve Toray Composites Materials America Inc. olmak üzere uzay ve sivil havacılık sektörünün önemli oyuncularının stratejik tedarikçisi olacak.

Sabancı Grubu bünyesinde bulunan Kordsa, yaklaşık 100 milyon dolar yatırımla başta Boeing ve Toray Composites Materials America Inc. olmak üzere dünyanın önde gelen ticari havacılık sektörü markalarının stratejik tedarikçileri arasında yer alan Fabric Development Inc (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini satın aldı.

Bu satın almalarla Kordsa, lastik güçlendirme teknolojilerinde sahip olduğu pazar liderliğini kompozit teknolojileri ile pekiştirerek, iki kat büyüme stratejisinde önemli bir adım attı.

Kordsa CEO'su Ali Çalışkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Başta Boeing ve Toray Composites Materials America Inc. olmak üzere uzay ve sivil havacılık sektörünün önemli oyuncularının stratejik tedarikçisi olacağız." dedi.

Kordsa, lastik güçlendirme teknolojileriyle dünyada her üç otomobil lastiğinden birini, her üç uçak lastiğinden ikisini güçlendiriyor.

Şirket, bu yıl Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi'nde geliştirdiği kompozit ürünlerinden yaklaşık 5 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyor.