Gündem

Sabah, OdaTV'nin peşini bırakmıyor! "Müyesser Yıldız" dosyası açıldı

OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Uğur Yıldız’ın "casusluk" suçlaması ile gözaltına alınması büyük yankı uyandırırken Sabah Gazetesi konunun takipçisi olmaya devam ediyor. Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek bugün de yeni dosyalar açtı... Müyesser Yıldız’a yönelik dinlemelerden detaylar paylaştı...

Milli İstihbarat Teşkilatı mensubu şehitleri deşifre ettikleri gerekçesiyle geçtiğimiz aylarda OdaTV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu gözaltına alınmış, yürütülen soruşturma kapsamında 'İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İki OdaTV personeli halen tutuklu bulunurken dün sabah saatlerinde Ankara merkezli önemli bir gelişme yaşanmıştı.

OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Uğur Yıldız, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'Askeri casusluk' suçlamasıyla yürüttüğü bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Yıldız ile birlikte Tele 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve İstanbul'da 1. Ordu Komutanlığı'nda görevli Astsubay E.B. isimli şüpheli de gözaltına alınmıştı.

DİNLEMELERİN İÇERİĞİNDE NE VAR?

Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen dosyaya ilişkin yeni bilgilere ulaştı.

Başsavcılığın önce 'Siyasal ve askeri casusluk' suçundan astsubay E.B.'yi takibe aldığı, geçtiğimiz Aralık ayında telefonlarının dinlenmeye başlandığı, şüphelinin Müyesser Uğur Yıldız adına kayıtlı hat ile sık sık irtibatta olduğu belirlendi.

İddiaya göre; ikilinin sadece "suç içerikli" 29 görüşmesinin bulunduğu belirlendi. Astsubay E.B.'nin Ankara'daki bir kurumda çalışan eşi A.B. adına kayıtlı telefonu da "suç içerikli" konuşmalarda kullandığı saptandı. Bu görüşmeler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince tapeleştirildi.

ASKERİ SIRLAR KONUŞULDU

1. Ordu Komutanlığı'nda kritik bir görevde bulunan E.B.'nin Libya Harekâtı ve Idlib'deki askeri sırlarla ilgili Müyesser Uğur Yıldız'ı sık sık aradığı, 'Abla iyi dinle bak' diyerek kritik bilgiler verdiği, Müyesser Yıldız'ın da bilgileri tane tane not aldığı anlaşıldı. Yıldız'ın bu sırada E.B.'ye sıkça teşekkür etmesi dikkat çekti.

E.B.'nin Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'ndan birliklere gönderilen mahrem askeri bilgileri bile Müyesser Uğur Yıldız'a tek tek okuduğu belirlendi. Yıldız'ın sık sık bilgileri tekrarlattığı, aldığı bilgiler karşısında şaşkınlık yaşadığı da kaydedildi. E.B.'nin görüşmelerde gerek devlet büyüklerini gerekse de hükümeti ağır ifadelerle eleştirmesi de dikkat çekti.

Müyesser Uğur Yıldız'ın bu bilgileri ne yaptığı, hangi amaçla kullandığı araştırma altına alındı.