Gündem |

S-400'ler ne zaman faal hale getirilecek?

Rusya ile yapılan anlaşmaya göre ilk sevkiyatta sadece füze ve rampasının gelmesi planlanmıştı. Ancak Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmelerin ardından S-400'ün radar sistemi de yürütülen diplomasi trafiği sonucu Ankara'ya geldi. Kurulması için çalışmaların hızla başlayacağı sistemin 10 Eylül'de faal duruma getirilmesi bekleniyor.

S-400 hava savunma sistemlerinin ilk parçalarını taşıyan uçak bu sabah 10.20 itibarıyla Ankara'da Mürted Havalimanı'na indi. Ardından iki uçak daha geldi.

Habertürk'ten Çetiner Çetin, sevkiyata ilişkin önemli detayları paylaştı... 

SEVKİYAT HAVA YOLUYLA

Rusya'daki Tver askeri üssündeki uçaklara pazar günü başlayan yüklemeler Salı günü gece geç saatlere kadar devam etti. Bugün de 6 saatlik uçuş sonucunda ilk parçalar 3 uçakla geldi. Sevkiyatın tamamının havadan yapılacağı öğrenildi.

RADAR SİSTEMİ DE GELDİ

İlk sevkiyatta sadece füze ve rampa parçalarının gelmesi bekleniyordu. Radar sistemi ise kurulumun ardından gelecekti. Ancak Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin ardından yürütülen yoğun diplomasi trafiği sonucu S-400'ün radar sisteminin de getirildiği öğrenildi.

NEREYE KURULACAKLAR?

Radarların 600 kilometreye kadar tarama yapabildiği, füze menzilinin de 400 kilometre olduğu sistem için Rusya'dan 28 Haziran'da 9 kişilik bir heyet gelmişti. 60 kişilik bir heyet daha bekleniyor. Sistemin kurulacağı yer konusunda da çalışmaların iki ilde yoğunlaştığı belirtiliyor. TSK'nın bu konuda bu hafta içinde bir karar vermesi beklenirken sistemin 10 Eylül'e kadar faal hale getirilmesinin planlandığı öğrenildi.