Rusya'nın Kırım'da aldığı ağır darbeyi uydu görüntüleri ortaya çıkardı

Ukrayna'yı işgale devam eden Rusya'nın Kırım'daki üssünde meydana gelen patlama sonrası bilanço ortaya çıktı. Kremlin'den gelen açıklamada mühimmat deposunda patlamalar meydana geldiği ve uçakların zarar görmediği belirtilmişti. Ancak ortaya çıkan uydu görüntüleri patlama bölgesindeki büyük hasarı ortaya çıkardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emri ile başlayan savaş 6'ncı ayında. İki ordu arasındaki kanlı çarpışmalar devam ederken, Rusya Kırım'dan gelen haberin şokunu yaşıyor. Rusya'yı sarsan patlamaların detayları ortaya çıkarken, Amerikan gazetesi New York Times ise; Moskova'nın verdiği kayıpları sayfasına taşıdı.

Rusya Savunma Bakanlığı, üste mühimmat deposunda patlamalar meydana geldiğini, hiçbir uçağın zarar görmediğini, Ukrayna'nın üsse yönelik herhangi bir saldırısının söz konusu olmadığını açıklamıştı. 

Rusya'nın Kırım'da aldığı ağır darbeyi uydu görüntüleri ortaya çıkardı

NYT: KAYIPLAR KREMLİN'İN AÇIKLADIĞINDAN FAZLA

Amerikan New York Times'ta (NYT) yer alan habere göre, Saki Hava Üssü'ndeki patlamalarda Kremlin'in duyurduğundan daha ağır kayıplar yaşandı. İddialara göre Rus ordusu; 8 adet SU-27, 6 adet Mi-8, 5 adet SU-24, 4 adet SU-30M ve 1 tane ІL-20RT kaybetti.

UYDU FOTOĞRAFLARI YAYINLANDI

Uydu fotoğrafları, Rusya'nın Kırım'daki Saki Hava Üssü'nün Salı günü meydana gelen patlamalar sonucu ağır hasar aldığını gösteriyor.

ABD merkezli Planet Labs şirketi tarafından çekilen fotoğraflardan, üste en az sekiz uçağın imha edildiği ya da zarar gördüğü anlaşılıyor. Üste patlamalar sonrası kraterler oluştuğu ve büyük bir alanın yandığı da fotoğraflarda görülebiliyor.

Rusya'nın Kırım'da aldığı ağır darbeyi uydu görüntüleri ortaya çıkardı - Resim : 2

Ukrayna Hava Kuvvetleri üsteki birçok uçağın imha edildiğini açıklamış ancak Kiev yönetimi olayla ilgili olarak sorumluluk üstlenmemişti. Uydu fotoğrafları, üssün bir saldırıda hedef alınmış olabileceğini gösteriyor.

UKRAYNA'DAN İMALI AÇIKLAMA: RUS ASKERLERİ NEREDE SİGARA İÇECEĞİNİ BİLMİYOR GALİBA

Rusya Savunma Bakanlığı, üste mühimmat deposunda patlamalar meydana geldiğini, hiçbir uçağın zarar görmediğini, Ukrayna'nın üsse yönelik herhangi bir saldırısının söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Rusya'nın Kırım'da aldığı ağır darbeyi uydu görüntüleri ortaya çıkardı - Resim : 3

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ise, "Sanırım üsteki Rus askerleri çok basit bir kurala uymadılar. O kural da, 'Tehlikeli yerlerde sigara içmeyin.' Bu kadar basit" demişti.

Öte yandan Washington Post'a konuşan ve adı açıklanmayan bir Ukraynalı yetkili; saldırının özel kuvvetler tarafından düzenlendiğini ifade etti.

Rusya'nın Kırım'da aldığı ağır darbeyi uydu görüntüleri ortaya çıkardı - Resim : 4

ZELENSKİ: KIRIM'DAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

Bu patlamalardan kısa bir süre sonra açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, "Kırım, Ukrayna'ya aittir. Kırım'dan asla vazgeçmeyeceğiz. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaşın, Kırım'ın işgaliyle başladığını unutmayacağız" demişti.

Rusya'nın Kırım'da aldığı ağır darbeyi uydu görüntüleri ortaya çıkardı ile ilgili etiketler kırım Rusya askeri üs patlama uydu görüntüsü