Koronavirüs

Rusya'nın aşısıyla ilgili flaş gelişme

Tüm dünyada koronavirüs salgınıyla mücadele ve aşı çalışmaları devam ederken, Rusya'nın 11 Ağustos tarihinde tescillediği Sputnik-V adlı Covid-19 aşısında yeni bir gelişme yaşandı. Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko, aşının Pazartesi gününe kadar ülkenin tüm bölgelerine ulaşacağını ifade ettiği aşı bugün itibariyle tüm ülkeye dağıtıldı.

Rusya'nın 11 Ağustos tarihinde tescillediği Sputnik-V isimli koronavirüs aşısı tüm dünyada merak konusu olmuş aşının güvenirliliği tartışma konusu olmuştu.

Rusya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; gönüllüler üzerinde yapılan aşıların ilk sonuçlarının çok olumlu olduğu belirtildi. Gönüllüler üzerinde herhangi bir yan etki gözlenmediği ifade edilirken sadece birkaç kişinin acı hissi duyduğu bildirildi.

 30 ÜLKEDEN TALEP VAR

Rusya'nın coronavirüs aşısından tescilin ardından 3. klinik araştırmaları da böylece başlamış oldu. Rus vatandaşları arasında aşıya hala karşı olanların olduğu ifade edilirken bunun normal olduğu ve aşının zaman içerisinde kendisini kanıtlayacağı belirtildi.

80 MİLYON DOZ ÜRETİMİ YAKALAMASI GEREKİYOR

Ayrıca aşıya dünyadan talepler gelmeye devam ediyor. Yaklaşık 30 ülkeden aşı siparişi yapıldığı belirtildi. Ancak Rusya'nın kendi ihtiyacını karşılamak için 80 milyon doz aşı üretimini yakalaması gerekiyor. Bu da ancak önümüzdeki yıl ortasında mümkün olabilecek.

 

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.