Ekonomi

Rusya'dan flaş domates kotası kararı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan son dakika açıklaması ile domates üreticisine müjde verdi. Pekcan, "Rusya'nın domates ihracatımıza yönelik uyguladığı kota 200 bin tondan 250 bin tona yükseltildi" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, domates üreticisi için müjdeli haberi sosyal medya hesabından duyurdu.

Pekcan flaş gelişmeyi "Rusya'nın domates ihracatımıza yönelik uyguladığı kota 200bin tondan 250bin tona yükseltildi. Rusya’nın konuya ilişkin Kararnamesinin onay süreci tamamlandı ve kararname az önce yayımlandı. Kararname 10 gün sonra yürürlüğe girecek. Çiftçilerimize, ihracatçımıza hayırlı olsun." mesajı ile duyurdu. 

 

Geçtiğimiz yılın başında Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı domates kotası 150 bin tondu. Ancak, kotanın kısa sürede dolması üzerine 7 Mart 2020'de 50 bin ton artışa gidilmişti. 

Türkiye, Rusya'nın uyguladığı domates kotasının tamanen kaldırılmasını istiyor. 

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.