Ekonomi

Rusya ve Çin'e giden ihracat trenleri Erzincan'da

Türkiye'den Rusya ve Çin'e gitmek için yola çıkan ihracat trenleri Erzincan'a ulaştı. Garda 30 dakika mola veren trenler personel değişiminin ardından Erzurum'a doğru hareket etti.

Ankara'dan 29 Ocak Cuma günü törenle uğurlanan ve Rusya ile Çin'e gidecek ihracat trenleri, personel değişimi için Erzincan Tren Garı'nda 30 dakika süreyle mola verdi.

Tren, molanın ardından Erzurum istikametine hareket etti. 

Bakü-Tiflis-Kars hattını kullanarak Rusya Federasyonu’ndaki varış yeri olan Moskova'ya kadar yaklaşık 4 bin 650 kilometre yol kat edecek tren, Türkiye'de üretilen 3 bin 321 bulaşık makinesi, ocak ve fırını götürüyor. Beyaz eşyalar, 15 vagona yüklenen 15 konteyner içinde Rusya Federasyonu Vladimir Bölgesine ulaştırılacak.

Ankara Tren Garı'ndan aynı anda hareket eden ikinci trende ise Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Çin'e ihraç edilen 1000 ton boraks madeni bulunuyor. Madenler 42 konteyner içerisinde Çin'in Xi'an şehrine nakledilecek.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.