Dünya |

Rusya topçu bataryalarını Halep çevresine taşıyor

Rusya'nın Suriye'ye giderek artan ölçüde askeri yığınak yaptığını söyleyen ABD, Cenevre'deki barış görüşmelerinde gerilimin tırmandığı bir dönemde Moskova'nın Beşar Esed'e askeri desteğini artırmasını rahatsızlık verici bir durum olarak tanımladı.

Reuters haber ajansına konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Rusya'nın Suriye'nin kuzeyindeki topçu bataryalarını yeni mevzilere konuşlandırdığını aktardı.

Rusya'nın bu adımının Halep'e yönelik yeni bir Esed güçlerine harekatına destek amaçlı olduğu düşünülüyor.

Geçen hafta, İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden görüşmelerden çekilen muhalifler, rejim güçlerinin ve Rusya'nın ateşkese rağmen saldırılarını artırdığını söylemiş ve çatışmaların sürdüğü bir ortamda müzakerelerin süremeyeceğini ifade etmişti.

Suudi Arabistan ve Türkiye destekli Yüksek Müzakere Konseyi ile Esed rejimi temsilcileri arasında Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda devam eden görüşmelerde ortaya çıkan en önemli anlaşmazlık, ülkedeki siyasi geçiş sürecinde Beşar Esed'in oynayacağı ya da oynamayacağı rol olmuştu.

Reuters'a konuşan Batılı bir diplomat, muhaliflerin masadan kalkmasını yorumlarken, Daha fazla görüşmeleri sürdüremeyeceklerini düşünmeleri anlaşılabilir bir durum. Rejim saldırıları sürüyor ve yerleşim yerlerini aç bırakma taktikleri kullanılıyor. dedi.

Batılı ülkeler Suriye'de artan Rus silahlarının kullanılması halinde çatışmaları çok daha başka bir boyuta taşıyabileceği uyarılarını yapıyor.