Gündem

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama: Türkiye'ye uçuşlar başlayacak mı?

Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlık yetkililerinin, yaptıkları görüşmelerde, pandemi nedeniyle ülkeleri arasında durdurulan uçuşların, durum normale dönünce yeniden başlatılmasının çok önemli olduğunu kaydettikleri belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Rus meslektaşlarının dünkü görüşmesinin içeriğine ilişkin bir açıklama yayınlandı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rus tarafından Dışişleri Bakan Yardımcıları Sergey Verşinin, Aleksandr Gruşko ve Andrey Rudenko’nun katılmadığı görüşmelere ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

“İstişareler sırasında taraflar, Rus-Türk siyasi diyaloğunun yüksek dinamiklerini koruma, pandemi kaynaklı durumun normale dönmesi ile ilgili bakanlıklar arasındaki temasların yeniden sağlanması ve Rusya ile Türkiye arasında havayolu taşımacılığının tamamıyla eski haline döndürülmesi üstünde mutabık kaldılar”.

Rusya, artan koronavirüs vakaları nedeniyle Türkiye'ye yönelik uçuşlara 15 Nisan'dan 1 Haziran'a kadar sınırlandırılmasına karar verdiğini duyurmuştu. Sürenin dolmasının ardından ise söz konusu sınırlama 21 Haziran'a kadar uzatılmıştı.

Rusyanın getirdiği sınırlamanın önümüzdeki günlerde kalkması bekleniyor.