Ekonomi |

Rusya 100 yıl sonra ilk kez borçlarını ödeyemedi, Maliye Bakanı 'komedi' dedi

Rusya, 1918 yılından sonra ilk kez borçlarını zamanında ödeyemediği için temerrüde düştü. 27 Mayıs tarihli iki ödemenin zamanında yapılamadığı için alacaklılar temerrüde düştüğünü ilan etti. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov yeterince fonlarının olduğunu belirterek, yaşanan durumu "komedi" olarak niteledi.

Rusya Federasyonu 100 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez borçlarını belirlenen zamanda ödeyemedi.

Moskova hükümetinin 27 Mayıs tarihli iki eurobond ödemesi bulunuyordu. Bu borçlar ödenmeyince 30 günlük ek süre tanındı. Ancak ödeme yöntemleri engellenen Rusya 100 milyon dolarlık parayı ödeyemedi.

Alacaklılar bu borçların temerrüde düştüğünü ilan etti. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ise yeterince fonlarını olduğunu söyleyerek yaşanan durumu "komedi" olarak nitelendirdi.

Siluanov daha önce alacaklı tahvil sahiplerine döviz ve ruble hesabı açmalarını söylemişti. Bu yöntemle Moskova, ABD yaptırımlarının etrafından dolaşmayı umuyordu.

Ukrayna'ya saldıran Rusya ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok yaptırıma maruz kaldı. ABD, Moskova hükümetine ABD'li tahvil sahiplerine ödeme yapabilmesi için istisnai bir izin vermişti. Mayıs ayından itibaren bu istisnai iznin uzatılmayacağı duyuruldu.

Rusya geçen ay temerrüde düşmenin eşiğine gelmişti.