Teknoloji

Rus uçakları dünya rekoru kırdı

Rusya’nın Tu-160 tipi uzun menzilli bombardıman uçakları yeni bir rekora imza attı. 2 adet Tu-160, 25 saatten fazla havada kalarak kendilerine ait rekoru kırmayı başardı. İki uçak ve personeli 20 bin kilometreden fazla yol kat etti. Uçuş sıradında uçaklara 3 kez havada yakıt ikmali yapıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma Yönetimi Merkezi (NTSUO) Komutanı Sergey Kobylash, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet Tu-160 tipi uzun menzilli bombardıman uçağının Kuzey Buz Denizi, Pasifik Okyanus, Karadeniz, Laptev Denizi, Doğu Sibirya, Çukçi Yarımadası ve Barents Denizi’nin tarafsız sularında keşif ve inceleme uçuşları yaptığını söyledi.

Kobylash açıklamasında, “Bugün Tu-160 hipersonik stratejik bombardıman uçakları ile iki uzun menzilli uçuş ekibi, uçuş menzili ve süresi bakımından yeni bir rekora imza attı. Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin pilotları, 20 bin kilometreden fazla yol kat ederek 25 saatten fazla havada kaldı” diyerek şu ana kadar bu sınıftaki hiçbir uçağın bu kadar uzun süreli uçuş yapamadığına dikkat çekti.

Açıklamada uçaklara uçuşları sırasında 3 kez yakıt ikmali desteği verdiği belirtilirken, “Rotanın belirli aşamalarında Tu-160 stratejik bombardıman uçaklarına Su-35S avcı uçaklarının yanı sıra yabancı ülkelerin uçakları da refakat etti” ifadeleri kullanıldı.

Aynı tip uçaklar bir önceki rekoru 2010 yılında, 24 saat 24 dakika süre boyunca havada kalarak kırmıştı.

Sitene Ekle