Dünya

Rus basını: Erdoğan'ın karşısında dize gelmek zorunda kaldılar

Osman Kavala'nın serbest bırakılması için bildiri yayımlayan 10 büyükelçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “istenmeyen adam ilan edilecekler” çıkışından sonra geri adım attı. Büyükelçilerin geri adım atması Rus medyasında da geniş yer buldu. Rus basınında "Zorluğu kabul edin ya da Türkiye ile doğrudan karşı karşıya gelmekten kaçının." ifadesi kullanıldı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 10 ülkeye karşı meydan okuduğu 10 ülkenin de dize gelmek zorunda kaldığı vurgulandı.

Osman Kavala ile ilgili skandal bir açıklamaya imza atan 10 büyükelçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İstenmeyen adam ilan ederiz" çıkışının ardından geri adım attı. Erdoğan, konu ile ilgili yaptığı konuşmada, "Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim." demişti.

"ERDOĞAN TÜM SAVAŞI ÜSTLENDİ"

Türkiye'nin kararlı duruşunun ardından geri adım atmak zorunda kalan söz konusu elçiler, Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesini işaret ederek, "İçişlerinize karışmayız." dedi. Rus basınından Kommersant gazetesi, yaşananları dikkat çeken ifadelerle aktardı.

"10 ÜLKEYE MEYDAN OKUDU"

"Recep Tayyip Erdoğan tüm savaşı üstlendi" başlıklı haberde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı ile ilişkilerde bir 'kırmızı çizgi' olarak nitelendirdiği ülkesinin iç işlerine müdahaleye müsamaha göstermeyeceğini açıkça belirtti." denildi. Erdoğan'ın Batı'ya zor bir seçim sunduğu belirtilerek, bunların "Zorluğu kabul edin ya da Türkiye ile doğrudan karşı karşıya gelmekten kaçının." olduğu kaydedildi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 10 ülkeye karşı meydan okuduğu 10 ülkenin de dize gelmek zorunda kaldığı belirtildi.