Dünya |

Ruhani ve Castro Küba'da buluştu, masaya Türk kahvesi geldi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Küba'nın başkenti Havana'da Fidel ve Raul Castro ile bir araya geldi. Görüşmeden yansıyan fotoğrafta, masadaki Türk kahvesi fincanı dikkat çekti.

Venezuela'nın ev sahipliğini yaptığı 17. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'ne katılan Ruhani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantılarına katılmak için New York'a geçmeden önce Küba'ya bir günlük resmi ziyarette bulundu.

Ruhani, ziyaret sırasında 90 yaşındaki eski Devlet Başkanı Fidel Castro ile görüştü. Küba hükümeti tarafından toplantının ardından yapılan açıklamada, Castro ve Ruhani'nin gıda üretiminin önemi ile dünya barışını hedef alan tehditler hakkında fikir alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Türk kahvesi mi ikram edildi?

İkilinin görüşmesi sırasında çekilen fotoğraflarda masada duran kahve fincanı dikkat çekti. Castro'nun Ruhani'ye Türk kahvesi ikram ettiği iddia ediliyor.

Ruhani, daha sonra 2006 yılında devlet başkanlığını ağabeyinden devralan Raul Castro ile bir araya geldi. İran haber ajansı İRNA'nın haberinde, görüşmede iki ülke arasındaki dostluk ilişkileri ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi için atılacak adımların ele alındığı kaydedildi. Görüşmede Ruhani, ülkesinin uygulanan baskılar ve yaptırımlara karşın ekonomik büyümesini başarıyla sürdürdüğünü belirtti.

"Küba, direnişin ve Amerika kıtasındaki sömürgeciliğe karşı mücadelenin simgesidir." ifadesini kullanan Ruhani, İran ve Küba halklarının yabancı güçlerin ağır baskısına mazur kaldığını savundu.