RTÜK'ten Kılıçdaroğlu'nun iddialarını yayınlayan kanallara para cezası

RTÜK, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarının yer aldığı sosyal medya paylaşımını yayınlayan kanallar için kararını verdi. yapılan toplantıda Tele 1, KRT, Halk TV ve Flash Haber TV'ye üst sınırdan para cezası verilmesine karar verildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Tele 1, KRT, Halk TV ve Flash Haber TV'ye üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Kurul, haftalık olağan toplantısında, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ve ENSAR Vakfı'nın, haklarında yapılan yayınlara ilişkin şikayet başvurularını değerlendirdi.

Toplantıda, söz konusu iddiaları yayınlayan televizyon kanallarına ilişkin uzman raporları ele alındı.

"Haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sosyal medyada paylaştığı açıklamayı yayınlayan televizyon kuruluşlarının yasa ihlali yaptığını değerlendiren Kurul, Tele 1, KRT, Halk TV ve Flash Haber TV'ye üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Üst Kurul, söz konusu yaptırımı, 6112 sayılı Kanun'da geçen "Yayın hizmetleri, Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz" ifadelerinin ihlali gerekçesiyle verdi.

FOX TV VE TELE 1'E İDARİ PARA CEZASI

Kurul ayrıca, FOX TV ana haber sunucusu Selçuk Tepeli'nin yayın sırasında kullandığı ifadeler ve bardağı kameraya doğru fırlatmasının, sunulan haberle bağdaşmayan bir tavır olduğuna karar verdi.

Tepeli'nin yayıncılık ilkelerini ihlal ettiğine hükmeden Kurul, FOX TV'ye üst sınırdan idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

Üst Kurul, "TBMM'de seçilmiş üyelerden oluşan RTÜK'ün aldığı kararları iftira ve hakaret unsurlarıyla aşağılayıcı dil kullanarak eleştirdiği gerekçesiyle" Tele 1'e de idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

RTÜK'ten Kılıçdaroğlu'nun iddialarını yayınlayan kanallara para cezası ile ilgili etiketler RTÜK Halk TV Fox TV tele 1 KRT para cezası