Gündem

RTÜK'ten Erol Mütercimler kararı

Gelen son dakika haberine göre; Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Erol Mütercimler'in imam hatip liseleri mezunları ile ilgili ifadelerini yayınlayan Haber Global'e program durdurma ve idari para cezası yaptırımı uygulandığını açıkladı.

RTÜK, Erol Mütercimler’in söz konusu ifadelerinin yayınlandığı televizyon hakkında 8 Eylül tarihinde başlattığı incelemeyi tamamladı.

3 KEZ PROGRAM DURDURMA VE PARA CEZASI

Üst Kurul, Mütercimler'in İmam Hatip mezunlarına ilişkin ifadelerini 6112 sayılı Kanun'a aykırı bulurken, program sunucusunun da sarf edilen sözlere müdahale etmediğini belirledi.

Söz konusu haber kanalına 'Yayın hizmetleri; ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz' hükmünü ihlalden 3 kez program durdurma ve üst sınırdan para cezası uygulanmasına karar verildi.

NE OLMUŞTU?

Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler, Haber Global ekranlarında yazar Müfid Yüksel ile tartışmaya girdi.

Tartışma esnasında sesini yükselten Mütercimler, skandal ifadeler kullanarak imam hatip mezunlarını hedef aldı.

Müfid Yüksel, "Saint Joseph, Saint Michel, Saint Benol kimlerin kurduğu okullar, bizim papazların kurduğu okullar" derken araya giren Mütercimler, "Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, cinsi sapık, sahtekar, ahlaksız" ifadelerini kullanmıştı.

Bu sözler nedeniyle RTÜK, inceleme başlatmıştı.

 

 

Günün Videosu
Taksim'de bir restorana gelen yabancı uyruklu 2 kişi, iddiaya göre yan masada oturan 3 kadına laf atınca çalışanlar restorandan gitmelerini söyledi. Restoran çalışanlarının uyarılarına küfürle karşılık veren şahıslar, saldırgan tavır göstererek kavga çıkardı. Tekme ve yumrukların havada uçuştuğu meydan kavgası kameraya saniye saniye kaydedildi.