Rize Valiliği: Selde 47 bina yıkıldı, 99 binada ağır hasar var

Rize, geçtiğimiz hafta meydana gelen kuvvetli sağanak sonrası felaketi yaşadı. Sel, su baskını ve heyelanların yaşandığı kentte hasar tespit çalışmaları sürüyor. Rize Valiliği, kentte ilk belirlemelere göre 47 binanın yıkıldığını, 99 binada ise ağır yıkık bağımsız bölüm tespit edildiğini duyurdu.

Rize'de geçen hafta çarşamba günü, 7 saatte, metrekareye düşen 220 kilogram yağışın ardından meydana gelen sel ve heyelanlarla ilgili hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Rize Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İlbank Bölge Müdürlüğü ve Defterdarlık ekipleri ile Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Sinop, Kars, Tokat, Çorum ve Amasya'dan gelen 45 ekipte, 150 teknik personelin sahada aktif olarak hasar tespit çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

47 AĞIR YIKIK BİNA

Açıklamada, "Hasar tespit çalışmalarımızda kullanılmak üzere 2 adet karavan ve Afet Koordinasyon aracı, Georadar, Multikopter Drone, lazer tarayıcı cihaz da kullanılıyor. Tespit yapılan bina sayısı bin 217, bağımsız bölüm sayısı 3 bin 98'dir. Tespit çalışmaları sonucunda 47 ağır yıkık bina, 99 ağır yıkık bağımsız bölüm olduğu tespit edilmiş olup, hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca 41 araçta ise zarar tespit edildi" denildi.

Rize Valiliği: Selde 47 bina yıkıldı, 99 binada ağır hasar var ile ilgili etiketler Rize rize valiliği su baskını sel