Popüler Haberler |

Rifat Hisarcıklıoğlu MHP Ankara adayı mı olacak?

Kulislerde dolaşan bilgilere göre; Rifat Hisarcıklıoğlu'nun MHP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olabileceği iddia ediliyor. Kısa bir süre önce MHP'nin Ankara adayı olarak Melih Gökçek'in olacağı iddiası gündeme büyük yankı uyandırmıştı. Şimdi ise Hisarcıklıoğlu iddiası gündemde konuşuluyor. Peki Rifat Hisarcıklıoğlu MHP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı mı olacak? Detaylar haberimizde...

Rifat Hisarcıklıoğlu MHP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı mı olacak? Yerel seçimlere kısa bir süre kaldı. Partilerin başkan adaylarının kimler olacağı büyük merak konusu. Kısa bir zaman önce MHP'nin Ankara adayı Melih Gökçek'in olacağı iddia ediliyordu. Şimdi yeni bir iddia daha ortaya çıktı. Yeni iddiaya göre, Rifat Hisarcıklıoğlu'nun MHP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olabileceği konuşuluyor. Peki Rifat Hisarcıklıoğlu MHP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı mı olacak?

Yerel seçimler yaklaşıyor, Başkent'te siyasi kulisler hareketleniyor, artık her hareketlilik eskisine oranla daha yakından izleniyor ve farklı şekilde yorumlanıyor.

Bu hareketliliklerden bir tanesi de TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Ankara siyasetinin önemli isimlerinde birini ziyareti ile ilgili...

Bahsettiğimiz isim MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olunca bu ziyaret özel bir anlam kazanıyor.

Ama asıl dikkat çeken detay ise Hisarcıklıoğlu'nun Bahçeli'yi makamında tek başına ziyaret etmesi oldu!

Kimilere göre bu ziyaret "nezaket" amaçlı olsa da, yaklaşan yerel seçimler öncesi Kayserili olan Hisarcıklıoğlu'nun Bahçeli ile MHP'nin adaylarıyla ilgili istişarelerde bulunduğu belirtiliyor.

Buna göre Hisarcıklıoğlu; Ankara'da yakın dostu olan eski bir siyasetçiyle ilgili yaşanan son adaylık spekülasyonlarının gerçek olup olmadığını bizzat Bahçeli'nin kendisinden öğrenmek istedi.

M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU

Aslen Kayserili olan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, liseyi Ankara TED Koleji’nde bitirdikten sonra, lisans öğrenimini Ankara Gazi Üniversitesi İktisat ve İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına aile şirketinde başlayan Hisarcıklıoğlu, günümüzde yapı malzemeleri, inşaat, ihracat-ithalat, yatırımlar, arazi ıslahı, gıda ve otomotiv sektörü gibi alanlarda faaliyet gösteren Eskihisar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

 1992 yılında Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyeliğine seçilen Hisarcıklıoğlu, 365 Oda ve Borsayı ve 1,5 milyon üyeyi kapsayan, Türkiye’nin en büyük iş kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’da bir yıl süren Başkan Yardımcılığı görevinin ardından, 2001 yılında yapılan seçimlerde Başkan olarak göreve gelmiş ve 2002, 2005, 2009, 2013 ve 2018 yıllarında yeniden TOBB Başkanı seçilmiştir.

 Hisarcıklıoğlu Türkiye’de ve uluslararası platformda birçok unvana sahiptir:

- EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı (2009-…)

-İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) Başkan Yardımcısı (2009-…)

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Yönetim Kurulu Üyesi (2012-…)

-B20 Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı (2015-…)

-Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Genel Konsey Üyesi (2011-…)

-ICC G-20 Danışma Grubu (2011 - …)

-Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi Başkanı (2001-…)

-Balkan Odalar Birliği (ABC) Yönetim Kurulu Üyesi (2002-…)

-Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (ECO-CCI) Yönetim Kurulu Üyesi (2011-…)

-D-8 Ticaret Odaları Federasyonu İcra Kurulu Üyesi (1997-…)

-Türk-Afrika Odası Eş Başkanı (2008-…)

-Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) Başkan Yardımcısı (2014-…)

-İpek Yolu Uluslararası Ticaret Odası (SRCIC) Onursal Başkanı (2015-…)

- Türk-Arap Odası Eş Başkanı (2016-...)

-Dünya Kobi Forumu Vakfı – Yönetim Kurulu Başkanı(2015-…)

-Kudüs Tahkim Merkezi Uluslararası Başkanı (2013-…)

-Ankara Forumu Başkanı (2005-…)

- İstanbul Forum Başkanı (2007-…)

- PNB Türkiye Başkanı (2011 -…)

-TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Onursal Başkanı (2007-…)

-TOBB Genç Girişimciler Kurulu Onursal Başkanı (2009-…)

-TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı (2003-…)

-Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Yönetim Kurulu Başkanı (2004-…)

-Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Eş Başkanı (2016-…)

-Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi (2018 - ….)

-TÜBİTAK Bilim ve Teknik Yüksek Kurulu Üyesi (2003-…)

-Yunus Emre Enstitüsü Mütevelli Heyet Üyesi (2008-…)

-UNICEF Türkiye Milli Komitesi Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ( 2005-… )


-Tesisat, İnşaat ve Sanayi Malzemecileri Derneği’nin (TİMKODER) Kurucu Başkanı ve Danışma Kurulu Üyesi (1998-…)

Hisarcıklıoğlu, Fransa Devlet Nişanı, Avusturya Büyük Altın Liyakat Nişanı, İtalya Devlet Nişanı, Moğolistan İlham Nişanı, Kazakistan Dostluk ve İşbirliğini Geliştirme Madalyası, Johns Hopkins Üniversitesi Akdeniz Liderlik Ödülü, Avusturya Ekonomi Odası Altın Ödülü, Fransız Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Onur Nişanı, Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odası Onur Nişanı, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Şeref Madalyası, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Üstün Hizmet Ödülü ve Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Yılın İşadamı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora unvanı verilmiştir.


Hisarcıklıoğlu’na Edirne, Çankırı, Kırşehir, Niğde, Kırıkkale ve Kütahya Hisarcık, Malatya Battalgazi Belediyeleri tarafından fahri hemşerilik beratı verilmiştir.