Ekonomi |

Reuters: Yabancılar, Türk piyasalarına dönüyor

İngiltere merkezli dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın reform sözüne sadık kalacağının anlaşılması üzerine yabancı yatırımcıların Türkiye piyasalarına dönüş yaptığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni, piyasa dostu bir dönem sözü verdiği ve yeni bir Merkez Bankası Başkanı görevlendirdiği kasım ayından beri Türk varlıklarına 15 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı.

YIL ORTASINA KADAR İKİYE KATLANACAK

Ondan fazla yabancı yatırım yöneticisi ve Türk bankası ile yapılan mülakatlar bu para akışının, özellikle büyük yatırımların uzun vadeli pozisyon almaları durumunda yıl ortasına kadar ikiye katlanabileceğini söylüyor.

Altı Türk bankacı Reuters’a, yabancıların yıl ortasına kadar 7 ila 15 milyar dolar tutmalarını beklediklerini söyledi. Deutsche Bank ise 10 milyar dolar giriş olmasını öngörüyor.

''FARKLI YAKLAŞIM BİZİ CESARETLENDİRDİ''

Londra merkezli BlueBay Varlık Yönetiminden Polina Kurdyavko, “Farklı bir yaklaşımı görmek bizi çok cesaretlendirdi. Risk toplamımızı artırdık ve bilindik adımları görmeye devam ettiğimiz müddetçe tutmayı planlıyoruz.” dedi.

Paris merkezli Carmignac’ta Gelişmekte Olan Piyasalar Fon Yöneticisi Joseph Mouawad, “Türk varlıklarında değerlenme olabilir ve özellikle bu yüksek vadelerle biz de biraz daha ilgiyle bakmaya başladık.” dedi.

FINANCIAL TIMES DA BENZER BİR AÇIKLAMA YAPTI

İngiltere merkezli dünyanın en popüler ekonomi gazetelerinden Financial Times da Türkiye'ye yatırımın artışına dikkat çekmişti.

Gazete, 2021 ilk üç haftasında yapılan yatırımların çoğunun borsaya olduğunu ifade etti. Gelişen piyasalara yapılan yatırımın 17 milyar doları bulduğu belirtildi.