Resmi açıklama geldi! Tüm ligler ertelendi...

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu; futbol, basketbol, voleybol federasyon başkanları ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı ile biraraya gelerek koronavirüs salgınına yönelik süreci değerlendireceklerini açıklamıştı. 13.30'da başlayan 'Sporda Koronavirüs Zirvesi' sona erdi. Zirve sonrası, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, tüm liglerin ertelendiği kararının alındığını açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile federasyon başkanlarının bir araya geldiği toplantının ardından karar verildi ve Türkiye'de liglerin ertelendiği açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, futbol, basketbol, hentbol ve voleybol liglerinin süresiz ertelendiğini açıkladı.

Resmi açıklama geldi! Tüm ligler ertelendi...

İŞTE BAKAN KASAPOĞLU'NUN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR:

"Koronavirüs salgınıyla mücadelemiz devam ediyor. Türkiye olarak salgın ortaya çıktığı andan itibaren hızlı ve etkin önlemlerle bu işin üstüne giden birkaç ülkeden biriyiz."

"Devletimizin tüm kurumları koordine şekilde çalışarak önlemleri hayata geçirdi ve geçirmeye devam ediyor. Bu salgının üstesinden geleceğiz. Özellikle 14 günlük karantina süreci çok önemli. Bu konudaki tedbirlere harfiyen uyulması önemli."

"Yurtlarımızın doluluğu yüzde 24'e kadar düşmüş durumda. Yüzde 76'lık yatak kapasitemiz şu anda boş. Yurtlarımızı hem gözlem yeri hem karantina bölgesi olarak kullanıyor. Toplam 14 ilimizde dezenfekte işlemleri gerçekleştirdikten sonra kullanıma açtık."

BAKAN, ERTELEME KARARINI AÇIKLADI

"Virüsün en çok etkilediği alanlardan biri spor. Salgının kontrol altına alınamadığı birçok ülkede müsabakalar ertelenmiş durumda. UEFA'da da EURO 2020'nin 1 yıl ertelenmesi kararı alındı."

"Federasyon başkanlarıyla detaylı bir değerlendirme imkanı bulduk. Bizim amacımız Türk gençlerinin yarınlarını planlamak. Son 18 yılda sporda, Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla geldiğimiz seviye ortada."

"Bu toplantı bizler için önemliydi. Futbol, voleybol, basketbol federasyonları başkanları ve Kulüpler Birliği başkanımızla kapsamlı bir toplantı yaptık."

"Geçtiğimiz hafta tüm müsabakaların seyircisiz oynanması kararını almıştık. Bu da geçtiğimiz hafta uygulandı. UEFA, Euroleague, NBA, Premier League, Bundesliga gibi ülkelerin tatil kararında geç kaldıklarını gördük."

"Hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında ertelenmesine karar verilmiştir."

'ÇOK DAHA GÜÇLÜ SÜRDÜRECEĞİZ'

"Özellikle yabancı sporcularımızın yurt dışı seyahatlerini ve 14 gün kuralının ne kadar hassas olduğunu konuştuk. Bunları hassasiyetle kontrol edecekler. Türk sporunu çok daha güçlü kılmak hepimizin ortak hedefi. Federasyonlarımız bizim en önemli yol arkadaşlarımız. Ay yıldızımızı daha güçlü temsil etmek için iş birliğimizi çok daha güçlü sürdüreceğiz."

NİHAT ÖZDEMİR: TARAFTARLI MAÇLARLA LİGLERE DÖNMEK İSTİYORUZ

Bakan Kasapoğlu'nun açıklamaları sonrası federasyon başkanları sırayla açıklamalarda bulundu. İlk söz alan isim Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir oldu.

Özdemir açıklamalarında "Futbol, basketbol, voleybol liglerini erteliyoruz, tarih konusunda yapılacak çalışmalar sonrasında tarihler belli olacaktır. Hedefimiz en kısa sürede liglerimizin tekrar başlaması, taraftarlı maçlarla liglere dönmek istiyoruz." sözlerini sarf etti.

HİDAYET TÜRKOĞLU: SPORCULAR KENDİLERİNE İYİ BAKMALI

Nihat Özdemir'in ardından Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hidayet Türkoğlu, "Maçların erteleniyor olduğunu duymak, bizi gerçekten mutlu etti. Sağlık dediğimiz süreçte, devlet olarak tüm adımların atılmış olması bizi çok mutlu etti. Erteleme kararından sonra bizim işimiz biraz daha farklı olacaktır. Kulüplerden, sporculardan isteklerimiz daha net olacaktır. Kendilerine daha sıkı bakmaları ve süreci berabe atlatacağımız ve liglerin başlayacağı süreçle karşılaşırız." ifadeleri ile sürecin nasıl işleyeceğini açıkladı.

Resmi açıklama geldi! Tüm ligler ertelendi... ile ilgili etiketler Türkiye Futbol Federasyonu Koronavirüs Korona TFF