Eğitim

Rektör Hüseyin Bağ hakkında soruşturma açıldı

Personel Daire Başkanlığı kadrosunda 'Kişiye özel' ilan açtığı iddia edilen, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında YÖK soruşturma açıldığını duyurdu. İddiaya göre personel ilanındaki kriterleri karşılayan ve başvuru yapan tek kişi rektör Hüseyin Bağ'ın eşi Derya Bağ olmuştu.

Mynet'in haberine göre, Yükseköğretim Kurulu, eşi için 'kişiye özel' personel ilanı açmakla suçlanan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. 

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünce 7 Temmuz 2020'de öğretim görevlisi kadrosu için ilana çıkıldığı hatırlatıldı.

"ÖZEL ŞARTLAR, REKTÖRÜN EŞİNİ TARİF EDİYOR"

YÖK'ün açıklamasında, "İlanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeleri ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 7 Ağustos tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur." denildi.

YÖK 10 AĞUSTOS'TA TOPLANACAK

2017 yılında da Rektör Hüseyin Bağ'ın eşinin enstitü sekreterliği görevine atandığı, YÖK'ün uyarısı üzerine üniversitenin yapılan işlemi geri çektiği hatırlatılarak, "Konuyu görüşmek üzere Yükseköğretim Genel Kurulu 10 Ağustos'ta toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz." ifadeleri kullanıldı.

PROF. DR: HÜSEYİN BAĞ KİMDİR?

Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 1967 yılında Denizli'nin Acıpayam ilçesinde doğdu.

Ortaöğrenimini 1985 yılında tamamladıktan sonra 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Eğitimi kimya öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü kimya yüksek lisans eğitimi, 1998 yılında ise ise doktora eğitimini tamamladı.1990–1994 yılları arasında Ankara Muradiye Özel Yavuz Sultan Selim Lisesinde kimya öğretmenliği görevi yapan Hüseyin Bağ, 1994 yılında Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne araştırma görevlisi oldu.

Pamukkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalına 2000 yılında Yardımcı Doçent olarak ataması gerçekleştirildi. 2002 yılında aynı bölümde Doçent ünvanını aldı.

2009 yılından sonra "Pamukkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalında Profesör unvanıyla göreve başladı.

2011-2012 yıllarında "Denizli Meslek Yüksek Okulu"nda müdür olarak çalışan Bağ, 2011-2012 yıllarında Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Bölüm Başkanlığı görevini de yürüttü.

2002–2003 yıllarında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Dekan Yardımcılığı görevini, 2003 – 2007 yıllarında Fakülte Kurulu doçent temsilcisi ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini ifa etti.

2010-2012 yıllarında "Pamukkale Üniversitesi Senatosu"nda üye olan Bağ, 2013 yılından sonra Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu profesör temsilciği yaptı. Uluslararası dergilerde 22 makalesi yayımlanan Bağ, Eurasia Journal of Mathematics, Science and Technology, International Journal of Environmental and Science Education ve Eurasian Journal of Physics and Chemistry Education dergilerinin kurucu editörlüğünü, Eurasian Journal of Analytical Chemistry, New World Sciences Academy (Education Sciences) dergilerinin editörlüğünü yürüttü. Avrupa Birliği 7. Çerçeve kapsamında "Science Education for Diversity" konulu projenin Türkiye ortağı olan Bağ, 2 TÜBİTAK projesinde araştırmacı, 7 BAP projesinde yürütücü, 5 BAP projesinde araştırmacı olarak yer aldı.

Hüseyin Bağ 18 Nisan 2017 tarihinde Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Derya Bağ ile evli olan Bağ dört çocuk babasıdır.