Spor |

Red Bull'dan Formula 1 şampiyonu Max Verstappen'e rekor sözleşme...

Formula 1'in son şampiyonu Max Verstappen, Red Bull ile sözleşmesini 2028 sezonu sonuna kadar uzattı. 24 yaşındaki pilotun 5 yıllık yeni sözleşmesiyle yıllık 40-50 milyon euro arasında bir gelir elde edeceği bildirildi. Hollandalı yıldız Formula 1 tarihinin en pahalı anlaşmalarından birine imza atmış oldu.

Formula 1'de geçen sezonu zirvede tamamlayan Hollandalı pilot Max Verstappen, takımı Red Bull ile sözleşmesini 2028 sezonu sonuna kadar uzattı.

Red Bull ise sözleşmesi 2023 sezonu sonunda tamamlanacak 24 yaşındaki pilotun, takımdan gelen 5 yıllık sözleşme uzatma teklifini kabul ettiği belirtildi.

İmza töreninde duygularını dile getiren Verstappen, "Red Bull takımının bir parçası olmaktan keyif alıyorum. Bu nedenle benim için zor bir karar olmadı." ifadelerini kullandı.

İngiltere basında yer alan haberlere göre, Formula 1 kariyerinde 20 etap zaferi yaşayan ve 60 kez podyuma çıkan Verstappen, yeni anlaşmasıyla yıllık 40-50 milyon euro arasında bir gelir elde edecek. Hollandalı, Formula 1 tarihinin en pahalı anlaşmalarından birine imza attı.

KARİYERİNİN İLK ŞAMPİYONLUĞU

Geçen sezon Mercedes pilotu Lewis Hamilton ile çekişmeli bir şampiyonluk mücadelesi veren Verstappen, kazalar, pit stop stratejileri ve yarış direktörü Michael Masi'nin verdiği tartışmalı kararın ardından sezonun son etabı Abu Dabi Grand Prix'sini ilk sırada tamamlamış ve kariyerinin ilk Formula 1 şampiyonluğuna ulaşmıştı.

Verstappen'in anlaşmasıyla birlikte, Formula 1'deki bir takımla uzun süreli kontral geleneğini sürdü. Lewis Hamilton, 2013 yılından bu yana Mercedes adına yarışıyor.

İki yıl önce de Charles Leclerc, Ferrari ile 2025 sonuna kadar sürecek yeni bir sözleşme imzalamıştı.

Geçen ay ise Lando Norris, McLaren ile 2025 sonuna kadar devam edecek yeni anlaşma yapmıştı.