Popüler Haberler

Recep ayının 13 14 15. günleri ne zaman 2020?

Recep ayının 13 14 15. günleri ne zaman? Nafile ve kaza oruçlarının tutulduğu, namazlarının kılındığı, insanların ibadetlerine daha çok yöneldiği recep ayının 13. 14. ve 15. günlerinin ne zaman olduğu yoğun şekilde arama motorlarından araştırılmaya devam ediliyor. Peki, Recep ayının 13 14 15. günleri ne zaman 2020? Detaylar haberimizde...

Recep ayının 13 14 15. günleri ne zaman? On bir ayın sultanı olan, ibadetlerine yoğunluk verildiği, duaların edildiği ramazanın müjdecisi üç ayların başlaması ve recep ayının gelmesiyle birlikte, mübarek recep ayının 13. 14. ve 15. günlerinin ne zamana denk geldiği merak konusu olmaya devam ediyor. Birçok kişi Recep ayının 13 14 15. günlerini merakla araştırmaya devam ediyor. Peki, Recep ayının 13 14 15. günleri ne zaman 2020? Detaylar haberimizde...

dua ile ilgili görsel sonucu

RECEP AYININ 13 14 15. GÜNLERİ NE ZAMAN?

Recep ayının 13, 14 ve 15 oruçları olarak bilinen Eyyam-Biyd, aydınlık günler anlamını içerisinde barındırmaktadır. Ayın konumu dolayısıyla gecelerin daha aydınlık olması dolayısıyla bu ismi almıştır.

Üç Aylar ve Recep ayı bu yıl 25 Şubat tarihinde başladı. Dolayısı ile 8 Mart günü recep ayının 13. günü idrak edilecek.

Eyyâm-ı biyd (aydınlık günler) ayın en parlak olduğu hicrî ayların 13, 14 ve 15. geceleridir (Buhârî, Savm, 60). Ay bu gecelerde tam olarak göründüğü ve geceleri her zamankinden daha çok aydınlattığı için bu isim verilmiştir.

Resûlullah (s.a.s.), her ayın bu günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiş (Ebû Dâvûd, Savm, 69; Tirmizî, Savm, 54) ve o günlerde oruç tutmanın senenin tüm günlerini oruçlu geçirmek gibi olduğunu belirtmiştir (İbn Mâce, Sıyâm, 29).

Allah Resûlü, farz olan Ramazan orucundan başka nafile olarak Muharrem (Âşûrâ), Şâban ve Recep aylarında oruç tutmaya özen gösterirdi.

Ancak o, Ramazan ayı dışında hiçbir ayı tamamen oruçla geçirmemiştir. Allah Resûlü'nün bir ayı “tamamıyla” oruçla geçirdiğine dair rivayetleri de ayın “çoğu” olarak anlamak daha isabetlidir. Peygamberimiz, ayrıca Şevval ayının altı gününde, kamerî ayların “Eyyâm-ı biyz” denilen on üç, on dört ve on beşinci günlerinde ve Zilhicce ayının dokuz gününde oruç tutardı. Ancak muhtemelen sıkıntıya ve hâlsizliğe sebep olabileceği için Zilhicce'nin dokuzuncu gününde Arafat'ta oruç tutmamıştı.

dua ile ilgili görsel sonucu