Popüler Haberler

Rahmi Koç kimdir? Ali Koç'un babası Rahmi Koç kimdir? Kaç yaşında? Beko kimin?

Rahmi Koç kimdir? Beşiktaş'ın sosyal medya hesabından paylaştığı video heyecan yarattı. Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı olan Rahmi Koç, aynı zaman Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un babasıdır. Beko'nun yeniden Başiktaş'ın forma sponsoru olduğu iddiası sonrasında Rahmi Koç kimdir? Sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. İşte Rahmi Koç kimdir? Ali Koç'un babası Rahmi Koç kimdir? Kaç yaşında? Beko kimin? Merak edilen detaylar haberimizde...

Rahmi Koç kimdir? Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı olan Rahmi Koç, aynı zaman Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un babasıdır. Beko'nun yeniden Başiktaş'ın forma sponsoru olduğu iddiası sonrasında Rahmi Koç kimdir? Sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. İşte Rahmi Koç kimdir? Ali Koç'un babası Rahmi Koç kimdir? Kaç yaşında? Beko kimin? Merak edilen detaylar haberimizde...

Kartalhaber'de yer alan habere göre Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi geçtiğimiz hafta forma göğüs reklamı için ünlü işadamı Rahmi Koç'tan destek istemişti. Siyah-Beyazlı kulübün kongre üyesi olan Koç bu isteğe kayıtsız kalmadı. Rahmi Koç'un talimatıyla Beşiktaş'ın yeni forma göğüs reklamı Beko oldu.  

BEKO, Beşiktaş'a ne kadar ödeyecek? 

Dünyaca ünlü beyaz eşya şirketi Beşiktaş'a 6 yıl için 150 Milyon TL. ödeme yapacak.  Beko'nun bu ücretin yüzde 5'sini peşin ödeyeceği belirtildi. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayan Beşiktaş Yönetimi bu haberle rahat nefes aldı. Genel Sekreter Mesut Urgancılar, yöneticilere bu müjdeli haberi verirken, ''150 Milyon TL'nin kulüp kasasına girmesiyle birlikte artık önümüzü çok rahat görüyoruz. Sayın Rahmi Koç, kulübümüzün zor döneminde Beşiktaşlı duruşunu gösterdi'' ifadesini kullandı. 

RAHMİ KOÇ KİMDİR?

Mustafa Rahmi Koç[2], (d. 9 Ekim 1930, Ankara) Türk iş adamı. Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı. Yönetimi, ünlü iş adamı Vehbi Koç’tan devralan Rahmi Koç, 4 Nisan 2003 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı oğlu Mustafa V. Koç'a devretti. Mustafa Vehbi Koç (d. 1960, ö. 2016), Ömer Mehmet Koç (d. 1962) ve Ali Yıldırım Koç (d. 1967) olmak üzere üç oğlu olan Rahmi M. Koç, dört torun sahibidir.

Eğitim Yılları

Rahmi M. Koç, 1930 yılında Koç Holding’in kurucusu ve sahibi Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un dört çocuğundan ikincisi olarak (Semahat Arsel-1928, Rahmi Koç-1930, Sevgi Gönül-1938, Suna Kıraç-1941) dünyaya geldi.

Rahmi Koç, ilköğretim eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra İstanbul’da Robert Kolej’e başladı. Buradan mezun olduktan sonra yükseköğrenim görmek için ABD'ye giden Rahmi Koç, Johns Hopkins Üniversitesi'nde Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nde okudu.

Kariyeri

Harp Akademileri'nde yedek subaylık hizmetini tamamladıktan sonra 1958 yılında Otokoç şirketinde görev alarak Koç Topluluğu’nda çalışmaya başladı. 1960'ta Koç Topluluğu'nun Ankara'daki temsilci şirketi Koç Ticaret'e geçti. 1964'te, daha bir yıl önce kurulan Koç Holding'in Ankara'dan İstanbul'a taşınmasıyla, Rahmi Koç da Genel Koordinatör sıfatıyla holdingin başına geçti ve İstanbul'a taşındı.

Rahmi Koç, 1970 yılında yedi kişilik İcra Komitesi’nin Başkanı oldu ve 1975 yılında İdare Meclisi Başkan Yardımcılığı'na başlamasının ardından, 1980 yılında da dört kişilik üst düzey idarecilerden kurulu, Koç Holding İdare Komitesi Başkanı oldu.

Babası Vehbi Koç’un 1984 yılında İdare Meclisi Başkanlığı’nı kendisine devretmesinin ardından Rahmi Koç, 30 Mart 1984’te Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 4 Nisan 2003'te görevinden emekli oldu ve yerini en büyük oğlu Mustafa Koç(ö.2016)'a bıraktı.

Rahmi Koç emekli olduktan sonra, daha önce babasının da yaptığı gibi, Koç Holding Şeref Başkanlığı’nı üstlendi