Ekonomi |

QNB Finansbank’ta neler oluyor? Hisseler 4 kat yükseldi

Katarlıların satın aldıktan sonra QNB Finansbank adını alan bankanın hisselerinde dikkat çeken bir artış yaşandı. QNB Finansbank’ın değeri, Borsa İstanbul’un yüzde 20’sine yaklaştı.

QNB’nin satın aldığı Finansbank’ın hisselerinde rekor artış yaşandı. 2019 yılının Ağustos ayında Borsa İstanbul’da 59 lira olan hisseler, 4 kat artışla 238 liraya geldi. Söz konusu artışla birlikte QNB Finansbank’ın piyasa değeri Borsa İstanbul’un değerinin yüzde 20’sine yaklaştı

İş Yatırım’dan Halil Barışkan da konuya dikkati çekerek “Borsa İstanbul'un piyasa değeri 217 milyar $. Bunun %20'si sadece 44 milyar $ ile QNBFB. Diyeceklerim bu kadar” diye yazdı. Bloomberg’in haberine göre QNB Finansbank'ın da piyasa değeri borsanın tamamının yüzde 20'sine yaklaştı.

QNB Finansbank'ın hisseleri Kasım sonundan bu yana yüzde 400'ün üzerinde yükseliş kaydederek 90 TL'ye yaklaştı.

Bankanın hisse senetleri Kasım sonunda 20 TL altında, Aralık sonunda 25 TL civarındaydı. 89.35 TL'den işlem gören QNB Finansbank, yıl başından bu yana yüzde 138 yükseliş kaydetti. Yüzde 99.88 hissesine Qatar National Bank'ın sahip olduğu bankanın halka açıklık oranı sadece yüzde 0.12 seviyesinde. Bankacılık endeksindeki ağırlığı ise yüzde 0.71.