Putin'e yakınlığı hep gündemde tutulan Aleksandr Dugin'den dünyaya gözdağı: Kazanamazsak ortada ne Rusya kalır ne de dünya

Putin'e yakın olduğu iddia edilen Rus düşünür Aleksandr Dugin, Ukrayna savaşının akıbetine ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Savaşı kazanmak zorunda olduklarını söyleyen Dugin, kaybetmeleri halinde ortada ne Rusya'nın ne de dünyanın kalmayacağını savundu.

Rusya'nın yaşayan en ünlü düşünürü Aleksandr Dugin, katıldığı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ukrayna savaşını kazanmak zorunda olduklarını, aksi halde Rusya'nın haritadan silinebileceğini söyleyen Dugin, Rus ordusunun gerekirse nükleer silah kullanması gerektiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla da bilinen Dugin, "Rusya Ukrayna'da kazanamazsa nükleer silah kullanacaktır" iddiasında bulundu. İşte Dugin'in çok konuşulacak ifadelerinden satır başları:

"YA VAR OLACAĞIZ YA DA YOK OLACAĞIZ"

"Bu askeri operasyon bizim için varlık yokluk meselesi. Ya var olacağız ya da yok olacağız. Şu anda her şey sallantıda duruyor. Yenilgi ihtimalini düşünmüyoruz. Çünkü bu olamaz. Olursa Putin, Rusya ve bildiğim kadarıyla dünya da olmayacak. Çünkü biz her şeyi riske attık. Bu yüzden NATO tarafından nükleer bir saldırıya uğrarsak veya savaşa NATO müdahale ederse, nükleer seçeneğe ilişkin Sayın Putin'in söylediklerini dinlemek gerekir. Çünkü sahada aynı şekilde cevap verilecektir. Bu operasyonun 'son nefesimize kadar devam etmesi' kararı çoktan alındı ve kazanmaktan başka çaremiz yok."

"BAĞIMSIZ RUSYA'YI KABUL ETMELİSİNİZ"

"('Ya biz kazanacağız ya da dünya yok olacak' mı diyorsunuz?) Evet, evet. Bunlar aynen cumhurbaşkanımızın sözleri. Rusya olmadan insanlık olmaz. Bu dünyada yaşamak istiyorsanız büyük ve bağımsız Rusya'yı kabul etmelisiniz. Bağımsız ve egemen bir Rusya olmadan insanoğlu varlığının imkansız olduğunu söyleyen başkanımızın sözlerini hatırlatıyorum.

(Uzlaşma şansı yok mu?) Kanaatimce uzlaşmaya varma konusunda treni kaçırdık veya durum bambaşka bir boyut aldı. Bu bizim için varlık-yokluk meselesi. Tarihimizin her aşamasında kazanmayı başardık. Değersiz herkes ölecektir. Ama büyük liderler her zaman büyük devletler ve imparatorluklar kurmuşlardır. Büyük lider Putin'le, kaybeden Gorbaçov ve Yeltsin'i karşılaştırdığımızda, bu kıyasın sonucu çok şeyi belirler. Zayıf ve aptal liderlerimiz olabildiği gibi büyük ve cesur liderlerimiz de olabilir. Cesur insanlar da toplumun küçük insanlarından farklıdır."

Putin'e yakınlığı hep gündemde tutulan Aleksandr Dugin'den dünyaya gözdağı: Kazanamazsak ortada ne Rusya kalır ne de dünya ile ilgili etiketler Rusya putin aleksandr dugin Ukrayna