Putin şimdi de eski mahkumları askere alıyor

Ukrayna işgaline devam eden Rusya'dan dikkat çeken bir hamle geldi. Daha önce 300 bin yedek askeri göreve çağıran ve kısmi askeri seferberlik ilan eden Moskova yönetimi şimdi de eski mahkumları cepheye yolluyor. Rusya Devlet Başkanı Putin'in imzaladığı kararname ile cinayet, hırsızlık, uyuşturucu ticareti gibi suçlardan sabıkalı olan Ruslar askere alınabilecek.

Rusya ordusunun Ukrayna'da zor durumda olduğu yönünde pek çok haber var. Bu haberleri doğrular nitelikte bir gelişme yaşandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin eski mahkumların da cephede Ukrayna'ya karşı savaşmasını sağlayan kararnameyi imzaladı.

Putin'in imzaladığı kararnameyle cinayet, hırsızlık, uyuşturucu ticareti gibi suçlardan sabıkalı olan Ruslar askere alınabilecek. Bu adımla yüz binlerce kişinin Rus ordusuna alınmasının önünün açıldığı belirtiliyor. Çocuklara karşı cinsel saldırı ve terörizm gibi suçlardan daha önce hüküm giyenler ise bu karardan muaf tutuldu.

Geçtiğimiz Eylül ayında Wagner isimli rus paralı asker grubunun hapishaneden görüntüleri sızmış ve mahkumlara cezalarının silinmesi karşılığında 6 ay orduya katılmaları teklif edilmişti.

Rusya'nın cephedeki asker eksiğini gözler önüne seren bu görüntülerden kısa süre sonra ülke genelinde seferberlik ilan edilmiş ve 300 bin yedek askerin göreve çağrılacağı duyurulmuştu.

Bir yandan sahada silahlı mücadele sürerken bir yandan da diplomasi çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Zelenski, Putin, Rusya'nın başında olduğu sürece barış müzakereleri yapmayacağını açıklamış, "biz yeni Başkanla müzakere deceğiz" demişti.

Putin şimdi de eski mahkumları askere alıyor ile ilgili etiketler Rusya Putin asker Ukrayna