Gündem |

Prof. Üresin'den korona ilacı müjdesi!

Farmakolog Prof. Dr. Yağız Üresin, Türkiye'nin aldığı korona önlemlerini ve tatil kararlarının yerinde olduğunu söyledi. Birkaç ay içerisinde salgının belinin kırılacağına inandığını söyleyen Üresin, ilaç ve aşı konusunda da takvim verdi. İşte Üresin'in ifadesine göre korona ilacının çıkacağı tarih...

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Habertürk'te Hülya Hökenek'in hazırlayıp sunduğu Enine Boyuna programında, Türkiye'nin aldığı korona virüs önlemlerini değerlendiren Farmakolog Prof. Dr. Yağız Üresin önemli uyarılarda bulundu. Üresin virüse karşı geliştirme çalışmalarının sürdüğü ilaç ve aşının kullanıma sunulacağı tarihi de açıkladı. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi ilan ettiği korona için 'kontrol edilebilir pandemi' ifadesini kullandığını belirten Prof. Dr. Üresin alınan önlemlerin daha sonraki olacakları önlemek için alındığının altını çizdi. 

Hastalığın bulaşmasına ilişkin bilgiler veren Üresin, Sağlık Bakanı Koca'nın ifadesi ile 1, 1,5 ay direnilmesi gerektiğini söyledi. Sırf yazla birlikte virüsün yok olacağı anlamı çıkartılmasını istemeyen Prof. Dr. Üresin, Çin'in hastalığın belini 2 ayda kırdığını hatırlattı ve sonra da 'Ben size şunu garanti ediyorum" dedikten sonra korona ilacı müjdesini verdi. 

Üresin, "Eğer gerekecekse yazın ilacı da çıkacak. Gerekmeyeceğini düşünüyorum hala. İlaç çıkana kadar bu işin çözüleceğini düşünüyorum. Ama bir sürü ilaç ve aşı çalışması var. Aşı sonbahar gibi, ilaçsa haziranı bitirmeden. Ben bunu bir müjde olarak söylemiyorum, bu olacak diye söylüyorum. Haziranda önümüzde birkaç, ki şu an denenen eski bir ilaç var. Yazın da 2-3 ilaç çıkmış olacak." dedi.