Yaşam |

Prof. Özlü'den çöl sıcakları uyarısı! "Virüsün bulaşmasını zorlaştıracak ancak..."

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye'yi etkisi altına alacak olan çöl sıcakları ile ilgili uyarılarda bulundu. Sıcaklığın artması, nemin azalması ve güneşten gelen ultraviyole ışınlarının virüsün bulaşmasını zorlaştıracağını aynı zamanda bağışıklık sisteminde güçleneceğini söyledi. Özlü, yüksek sıcaklıkların aynı zamanda büyük riskleri de beraberinde getirdiğini ifade etti. Özlü, sıcak ve güneş çarpmasına karşı uyarıp, önlemleri anlattı...

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Türkiye son zamanların en sıcak günlerine hazırlanıyor. Hava sıcaklıklarının bazı yerlerde 44 dereceyi bulması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü mayıs ayında belki de son 100 yılın en sıcak günlerini yaşamaya hazırlanan Türkiye'ye uyarılarda bulundu. 

Sosyal medya hesabından bir dizi tweet paylaşan Özlü mesajlarında şunları söyledi:

"Haftasonu çöl sıcakları geliyor. Sıcaklığın artması, nemin azalması ve güneş ışığındaki ultraviyole virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır. Yine D vitamini sentezimiz artacak, bu da bağışıklık sistemimizi daha da güçlü kılacaktır.


Ancak sıcak hava da sağlığımız için bazı riskler taşımakta. Özellikle bebekler, yaşlılar, kronik böbrek, kalp ve akciğer hastalığı ya da yüksek tansiyonu olanlar, sıcak havalardan çok daha fazla etkilenebilmekte.Sıcak ve güneş çarpmaları yaşanabilir.

Özellikle, güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında, güneş altında ve yeterli hava akımı olmayan kapalı alanlarda kalınmamalı; ev ve işyeri gibi kapalı alanlar havalandırılmalı; aşırı efor gerektiren işlerden uzak kalınmalı.
 
Bol su, tuzlu ayran, maden sodası tüketilmeli; alkol ve sigaradan uzak durulmalı; ağır, yağlı yemeklerden ve tıka basa yemekten kaçınılmalı. Oruç tutanlar terlememek ve sıvı kaybetmemek için çok dikkat etmeli; iftarla sahur arasında bol sıvı almalı. 

Sentetik ve dar giyecekler yerine; pamuklu, ipek veya ketenden bol ve rahat kıyafetler tercih edilmeli; şapka ve güneş gözlüğü takılmalı. 

Sıcak çarpmasında halsizlik, bitkinlik, baygınlık, aşırı terleme, bulantı ve baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, ateş gibi belirtiler ortaya çıkar. 

Bu durumda kişi hemen soğuk klimalı bir ortama veya vantilatör karşısına taşınmalı; üstü ıslak çarşafla örtülüp, klima maksimum soğukluk ve hızda çalıştırılmalı. Hastaya buzlu su banyosu yapılabilir. Hasta için 112 aranıp acilen hastaneye kaldırılmalı."