Koronavirüs

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Erkeklerin canını o enzim yakıyor

Hürriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü köşesinde, koronavirüs salgınında erkeklerin 'AC2 enzim yükü' nedeniyle daha fazla etkilendiğini açıkladı.

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Müftüoğlu, bugünkü köşe yazısında erkeklerin 'AC2 enzim yükü' nedeniyle koronavirüsten kadınlardan daha çok etkilendiklerini söyledi.

''ERKEKLERİN ŞANSSIZLIĞI GENETİK...''

"Erkekler kadınlara oranla daha çok zarar gördüler" diyen Müftüoğlu, yazısında ayrıca şunları söyledi:

"Bu salgından hepimiz etkilendik. En çok da orta ve ileri yaşlı erkeklerin etkilendiği kesin. Erkekler kadınlara oranla daha çok zarar gördüler. Erkekler sadece daha sık yakalanmakla kalmadılar, hastalık onlarda çok daha ağır seyretti. Neticede de kaybedilen orta ve ileri yaşta erkeklerin sayısı kadınlardan fazla oldu. Virüsün erkeklerde akciğerlere daha erken ve hızlı ulaşıp ağır bir zatürreye yol açtığı, kalp, böbrek ve diğer organlarda yaşamsal sorunlara daha sık sebep olduğu salgının başından beri biliniyordu. Erkeklerin şanssızlığı genetik farklılıklarına ve zayıf bağışıklık güçlerine bağlanmıştı. Hollandalı bilim insanları, bu salgında erkeklerin başını daha sık ve çok belaya sokan başka bir nedeni daha, net ve açık olarak gösterdiler: Erkeklerin ‘AC2 enzim yükü’ daha fazla."

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar