Gündem

Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan uyarı: Ciddi bir deprem bekliyoruz!

Dün Tokat'ta ve Malatya'da meydana gelen depremler sonrası Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür bölgedeki deprem riskleri hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Haritalarla riskli bölgeleri gösteren Görür, Tokat'ta 4.0 büyüklüğünün üstünde bir depremin uzun bir zaman daha beklenmediğini belirtirken Malatya için ise "Bu bölgede gelecekte ciddi bir deprem bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bilim Akademi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, dün Tokat ve Malatya'da meydana gelen depremlerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

"MALATYA'DA CİDDİ BİR DEPREM BEKLİYORUZ"

Malatya'daki depremin fay zonunda olduğunu, bu zonun Doğu Anadolu Fayı (DAF) ile olan kesişim bölgesinde yer aldığını belirten Görür, "Bu zonun DAF ile olan kesişim bölgesinde ve DAF üzerinde (Erkenek-Çelikhan) gelecekte ciddi bir deprem bekliyoruz" dedi. Görür, söz konusu bölgede en son meydana gelen depremin 1893 yılında olduğunu belirtti.


"TOKAT BÖLGESİNDE BU BÜYÜKLÜKTE BİR DEPREM UZUN ZAMAN BEKLENMİYOR"

Tokat'taki Niksar ilçesi merkezli 4,4 büyüklüğündeki depremi yorumlayan Görür, "Bu deprem malüm, Kuzey Anadolu Fayı (KAF) üzerinde. Bu yörede en son büyük bir deprem (7,0) 1942 yılında oldu. 3 bin kişi öldü, 6 bin 300 kişi yaralandı. Bu bölgede bu büyüklükte bir depremi daha uzun bir zaman için beklemiyoruz" dedi.