Koronavirüs |

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Tam kapanma 28 gün olmalı

Koronavirüs vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçmesinin ardından uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin bir canlı yayında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ''Tam kapanma 28 gün olmalı, 14 gün işe yaramaz'' ifadelerini kullandı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, FOX TV'de salgının seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Vaka sayılarındaki artışın minimuma indirilmesi için 28 günlük tam kapanma çağrısı yapan Ceyhan, “14 gün işe yaramaz. Seyahatler kısıtlanmadan salgınla başa çıkılamaz." dedi.

''HASTA OLANLARIN YÜZDE 20'Sİ SÜPER TAŞIYICI''

Prof. Dr. Ceyhan, "İstanbul'da vaka biraz düştü ama fark etmiyor. İstanbul'dan her yere seyahat var. Bir yerde azalırken başka şehirde artıyor. Gereken önlemler alınmadı.” düşüncesini dile getirdi.

Ceyhan, "İl Hıfzıssıha kurullarının alacağı önlemlerin anlamı kalmadı, çünkü bütün ülkeye yayıldı. Seyahatler kısıtlanmadan salgınla başa çıkılamaz. Hastalığı taşıyanları yüzde 20'lik bölümü süper bulaştırıcı. Tam kapanma 28 gün olmalı. 14 gün işe yaramaz. 14 gün bir kuluçka süresidir. Önleme için 2 kuluçka süresi yani 28 gün kapanma gerekiyor. " ifadesini kullandı.

 

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.