Gündem |

"Metin Erksan diye bir salak vardı"

Prof. Dr. Celal Şengör, Türk-Alman Üniversitesi'nde verdiği konferansta 2012 yılında hayatını kaybeden yönetmen Metin Erksan için hakaret dolu sözler sarfetti. Şengör, Metin Erksan hakkında, "Metin Erksan diye bir salak vardı" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Celal Şengör’ün, Susuz Yaz, Yılanların Öcü, Acı Hayat gibi kült filmlerin yönetmeni olan ve 2012 yılında hayatını kaybeden Metin Erksan hakkında, "Metin Erksan denen bir salak vardı" ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

Odatv'nin haberine göre Profesör Şengör, Türk-Alman Üniversitesi'nde verdiği konferans sonrasında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Doğa Bilimleri ve Sosyal Bilimler üzerine yapılan sohbette katılımcılardan birinin "Sizin başarılı bulduğunuz, yanlışlanabilirlik ilkesini ortaya koyan sosyal bilimci var mıdır" sorusuna "Ekrem Akurgal" cevabını verdi.

Daha sonra öğrencilere Ekrem Akurgal'ı okumalarını tavsiye eden Şengör, "Aptal aptal tartışmalar okuyorsunuz gazetelerde, Metin Erksan denen bir salak vardı. O, Ekrem Bey'e kafa tutuyor, efendim işte, ‘Yunan mucizesi yoktur’ diye..." ifadelerini kullandı.

Metin Erksan kaleme aldığı bir köşe yazısında, "Var olmayan 'Yunan Mucizesi' kuram ve kavramı, Yunanistan devleti tarafından yayılmacı amaçlarla sömürülerek Türk ulusuna, Türk ülkesine, Atatürk'ün önderliğindeki Türk devrimine ve Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne sayısız zararlar vermiştir" ifadelerini kullanmış ve Erksan'ın bu ifadeleri uzun zaman tartışılmıştı.

Yönetmen Metin Erksan, eğitimini Sanat Tarihi üzerine yapmıştı.