Prof. Asuman Özdağlar MIT'de bölüm başkanı seçildi!

Dünyanın en önde gelen teknik üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) Türk bilimi adına bir ilk yaşanıyor. Türk bilim kadını Profesör Asuman Özdağlar, Elektrik Elektronik ve Bilgisayar bilimleri bölümünün başına getirildi. Özdağlar 1 Ocak 2018'den itibaren yeni görevine başlayacak.

Asuman Özdağlar, dünyaca ünlü MIT'te 1 Ocak 2018'den itibaren Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nün (EECS) yeni başkanı seçildi. 1 Temmuz 2017'den bu yana bölümün geçici başkanı olarak görev yapan Özdağlar, Anantha Chandraksan'ın dekan olduğu dönemde birçok başarıya imza attı.

ESKİ DEKAN'DAN ÖVGÜ

Chandraskan, Prof. Özdağlar hakkında "Profesör Özdağlar ilham verici bir araştırmacıdır ve optimizasyon teorisi ve algoritmaları, oyun teorisi ve ağlar alanında gerçek bir lider olarak ortaya çıkmıştır. Eğitimci olarak vizyonu ve özveri de eşit derecede etkileyici. Öğrencileri için savunucudur ve antrenördür ve EECS'deki eğitim yeniliği için güçlü bir savunucudur" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Aynı zamanda Bilgi Karar Sistemleri Laboratuarı direktörü ile Veri, Sistem ve Toplum Enstitüsü Müdür Yardımcısı olan Özdağlar, optimizasyon teorisine, ekonomik ve sosyal ağ sistemlerine ve oyun teorisine önemli katkılar sağladı. Optimizasyon konusundaki araştırmaları, konveks analiz ve dualiteden, büyük ölçekli sistemler için dağıtılan yöntemlere ve makine öğrenimi için optimizasyon algoritmalarını değiştirdi.

Oyun teorisi üzerine çalışmaları, ağlarda ve büyük oyunlarda uyumsal dinamikler ile yeni denge kavramları denge hesaplamaları üzerine odaklanan Özdağlar, ağların incelenmesindeki sosyal ve ekonomik etkileşimlerin analizini entegre etti.

BABASI ESKİ DEVLET BAKANI

1996’da ODTÜ’den mezun olduktan sonra MIT’de doktora yapan Özdağlar, eski devlet bakanlarından İsmail Özdağlar’ın kızı. Asuman Özdağlar, MIT’de görevli dünyaca ünlü ekonomist Profesör Daron Acemoğlu’yla evli.

Prof. Asuman Özdağlar MIT'de bölüm başkanı seçildi! ile ilgili etiketler MİT asuman özdağlar