Polonya Başbakanı Morawiecki, Lviv'den duyurdu: Gerekirse hazırız!

Mültecilere geçici barınma sağlayacak kabinlerin açılışını yapmak için Ukrayna’nın Lviv kentine gelen Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Gerekirse, Ukraynalı 10 bin yaralı askeri tedavi etmeye hazırız” açıklamasını yaptı. Zelenskiy, şu ana kadar 10 bine yakın Ukraynalı askerin yaralandığını açıklamıştı. Üstelik Polonya, 24 Şubat-12 Nisan arasında 3 milyona yakın Ukraynalı mülteciyi ülkeye kabul etti.

Rusya- Ukrayna arasındaki savaş yaklaşık 2 aydır devam ediyor.

Askeri ve sivil noktaları hedef alan Rusya karşısında yer alan ülkelerden Ukrayna’ya çeşitli yardımlar sağlanıyor.

Başbakan Morawiecki, Polonya tarafından finanse edilen ve 300-350 mülteci için geçici barınma sağlayan taşınabilir kabinlerde oluşan ‘konteyner kasaba’nın açılışı için Lviv’e geldi.

POLONYA LİDERİ LVİV KENTİ ZİYARETİNE KRİTİK AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Lviv kentini ziyaret eden Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki savaşla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Polonya sağlık servisinin şu an çok sayıda Ukraynalı askeri tedavi ettiğini ve daha fazlasına hazırlık yaptığını belirten Morawiecki, “Gerekirse, en az 10 bin yaralı Ukraynalı askeri tedavi etmeye hazırız. Ukrayna’daki yaralı askerlere ulaşmak ve onları iyileştirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 2 bin 500 ila 3 bin Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini ve 10 bin askerin de yaralandığını duyurmuştu.

3 MİLYONA YAKIN UKRAYNALI MÜLTECİ POLONYA'DA

Ukrayna'nın savaşın başladığı günden 12 Nisan'a kadar olan süreçte 2 milyon 669 bin 637 Ukraynalı mülteciyi ülkeye kabul ettiği biliniyor. 

Polonya Başbakanı Morawiecki, Lviv'den duyurdu: Gerekirse hazırız!

 

SuperHaber

Kaynak: İHA, The Economist

Polonya Başbakanı Morawiecki, Lviv'den duyurdu: Gerekirse hazırız! ile ilgili etiketler Polonya Ukrayna asker tedavi Rusya Savaş Başbakan Lviv yaralı