Dünya |

PKK/YPG'li teröristler Suriye'nin kuzeyinde tüneller kazıyor: Alıkonulan sivilleri de kullanıyorlar

Suriye'nin kuzeyindeki Münbiç ve Ayn el-Arap (Kobani) ilçelerinden ABD ve Rusya'nın taahhütlerine rağmen çekilmeyen PKK/YPG'li teröristler bölgede tünel kazmayı sürdürüyor. Alıkoyduğu sivilleri de çalıştıran teröristler yerin 4 metre altına kazdığı bazı tünellerde hücreler inşa ediyor.

ABD ve Rusya'nın taahhütlerine rağmen Suriye-Türkiye sınır hattından çekilmeyen PKK/YPG'lı teröristler, Halep ilinin kuzey kırsalında yer alan Münbiç ve Ayn el-Arab ilçelerinde tünel kazmayı sürdürüyor.

Terör örgütü, Münbiç ve Ayn el-Arab kırsallarında alıkoyduğu kişileri tutmak için de yerin 4 metre altına kazdığı bazı tünellerde hücreler inşa ediyor.

2 METRE YÜKSEKLİĞİNDE VE 1 METRE GENİŞLİĞİNDE TÜNELLER

Anadolu Ajansı (AA), söz konusu bölgelerde işkence amaçlı da kullanılabilecek hücrelerin bulunduğu bazı tünelleri görüntüledi. Yaklaşık 2 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğindeki tüneller birbiriyle bağlanıyor.

Tünellerin içerisinde kazı aletleri, hücreler, mazgallı kapılar, havalandırma boşlukları ve elektrik hatları bulunuyor.

TÜNEL KAZILARINDA ALIKONULAN SİVİLLER DE KULLANILIYOR

PKK/YPG, Suriye'de işgalinde tuttuğu bölgelerde ve özellikle sınır hattına yakın alanlarda askeri harekatlara karşı direnme, sızma ve ani saldırı amacıyla tüneller kazıyor.

PKK/YPG, bu tünelleri Halep kırsalı, Haseke, Deyrizor ve Rakka illerinde işgalindeki tuttuğu sivil yerleşimlerde de kazıyor.

AA'nın yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, PKK/YPG'lı teröristler alıkoyduğu bazı sivilleri yasa dışı tünel kazımı çalışmalarında kullanıyor.

Suriye'de işgalinde tuttuğu farklı bölgelerde yüzlerce kilometre uzunluğunda tüneller kazan PKK/YPG, yapımını sürdürdüğü tünelleri hava saldırılarına karşı betonlarla güçlendiriyor.

Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı'yla PKK/YPG'dan temizlenen alanlarda örgütü inşa ettiği veya inşası yarım kalan çok sayıda tünel ortaya çıkarılmıştı.

MUTABAKATLARA RAĞMEN ÇEKİLMEDİLER

Türkiye, 9 Ekim 2019'da başlattığı Barış Pınarı Harekatı sürerken ABD ve Rusya ile ayrı ayrı mutabakat yapmıştı.

Türkiye sınırından itibaren 30 kilometre derinlikteki alandan PKK/YPG'nın çekileceğini vadeden ABD, henüz sözünü tutmadı.

Rusya da 23 Ekim 2019'den itibaren PKK/YPG'lı teröristlerin silahlarıyla Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere gireceklerini taahhüt etmişti. Ruslar, ayrıca terör örgütü PKK/YPG'lı teröristlerin silahlarıyla Münbiç ve Tel Rıfat'tan da çıkarılacağı vaadinde bulunmuştu.

Ancak teröristler, Suriye-Türkiye sınır hattındaki Ayn el-Arab ve sınıra 30 kilometre uzaklıktaki Halep'in Münbiç bölgesinden çekilmedi.