Dünya |

PKK/YPG'li teröristler Suriye'de sivillerin evlerine el koymaya başladı

Suriye'nin kuzeyinde sivil halka zulmüne devam eden PKK/YPG'li teröristlerin son hamlesi ortaya çıktı. TSK'nın başarılı operasyonları sonrası sığınak ve mevzileri kullanılamaz hale gelen teröristler, sadece bu yıl 6 bin ailenin evine el koyarken binlerce sivili ise evlerini terk etmeleri için tehdit etti.

Suriye'nin kuzeyindeki mevzi ve sığınakları kullanılamaz hale getirilen terör örgütü PKK/YPG, sadece bu yıl 6 bin ailenin evine el koydu, 2 bin 200 sivile ise evlerini terk etmeleri için bir hafta süre verdi.

TRT Haber'de yer alan habere göre, Suriye'nin kuzeyinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kararlı operasyonları karşısında hiçbir varlık gösteremeyen teröristler son çare olarak bölgedeki sivillerin evlerine el koyuyor.

Teröristler sadece bu yıl Haseke ve Rakka'nın kuzeyindeki köylerde 6 bin sivilin evine el koydu.

Ayn İsa kasabasının batısındaki 6 köyde yaşayan 2 bin 200 sivile de evlerini terk etmeleri için bir hafta süre verildi.

Teröristler sözde askeri alan ilan ettikleri köyleri Barış Pınarı Bölgesine yönelik saldırılarda üs olarak kullanıyor.

HOL KAMPINDA ÇATIŞMA ÇIKTI

Öte yandan AA muhabirlerinin bölgedeki güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, terör örgütü YPG/PKK, Haseke ilinde işgalinde tuttuğu Hol Kampı bölgesine gece geç saatlerde çok sayıda araçla terörist sevk etti.

YPG/PKK'lı teröristlerin kampa girmeye çalışması üzerine çatışma çıktı.

DEAŞ mensubu oldukları tahmin edilen silahlı grupla YPG/PKK arasında çıkan çatışmada biri çocuk üç kişi hayatını kaybetti, en az 10 kişi yaralandı. Çok sayıda çadır yanarak kullanılamaz hale geldi. Çatışmaların durmasına rağmen kampta gerginlik sürüyor.

12 Ocak 2022'de de kampta Etiyopya uyruklu olduğu belirtilen bir doktor bıçakla yaralanmıştı. Bunun üzerine uluslararası kuruluşlar, kamptaki çalışmalarını geçici olarak askıya almıştı.